Na lekarzy nałożono astronomiczne kary. Samorząd zawodowy interweniuje

Konieczne urealnienie wskazań refundacyjnych

Samorząd lekarski postanowił zaangażować się w rozwiązanie konfliktu pediatrów z Narodowym Funduszem Zdrowia związanego z refundacją recept na mleko zastępcze dla niemowląt.
NFZ nałożył na lekarzy horrendalnie wysokie kary finansowe (rzędu 50 tys. zł) za to, że w dobrej wierze zapisali swoim pacjentom preparat, który przestał być dla nich refundowany po ukończeniu pierwszego roku życia. Lekarze zdecydowali się wypisać receptę pacjentom, którzy nie tolerują innego preparatu, a ich rodziców nie stać na pełną odpłatność preparatu odpowiedniego dla dziecka. Lekarze czują się potraktowani tak, jakby dokonali nadużyć w systemie, choć w rzeczywistości to oni wraz z pacjentami są poszkodowanymi przez nieprawidłowo działający system.
W sprawie interweniowała okręgowa izba lekarska. jej przedstawiciele skontaktowali się zarówno z Ministerstwem Zdrowia, jak i z producentem żywności medycznej. Poroponują powołać multidyscyplinarny zespół, który merytorycznie rozwiąże patową sytuację i doprowadzi do urealnienia wskazań refundacyjnych dla preparatu.
Jak podkreśla OIL w komunikacie, sytuacja małych pacjentów, którzy ze względów medycznych nie mogą stosować mleka przewidzianego do refundacji, jest bardzo ciężka. Poszukiwanie alternatywnych metod karmienia może rodzić ryzyko nasilenia się objawów nietolerancji pokarmowej (z ryzykiem wstrząsu i zgonu włącznie), niedożywienia (wraz z jego konsekwencjami), a także hospitalizacji, podczas której dziecko otrzymuje odpowiedni dla niego preparat.
– Narażenie życia i zdrowia pacjentów oraz ryzyko wysokich kar finansowych wraz z odsetkami nakładanych na lekarzy stanowią niemożliwe do zaakceptowania obciążenie – przekonują prezes Okręgowej Rady lekarskiej w Warszawie Piotr Pawliszak oraz Rzecznik Praw Lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Monika Potocka.
Z kolei Naczelna Izba Lekarska zapowiada pomoc poszkodowanym lekarzom. 10 lutego o godz. 9.30 organizuje w swojej siedzibie spotkanie dla lekarzy, których dotyczy ta sytuacja, by omówić możliwe formy pomocy, w tym zastosowanie kroków prawnych.
Argumentuje, że ustawowym obowiązkiem lekarza jest udzielanie pomocy lekarskiej (art. 30 ust. 1 Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty Dz. U. 2021 poz. 790), a nie wykonywanie zadań z zakresu administracji publicznej. – Mimo wielokrotnego zgłaszania przez samorząd lekarski potrzeby automatyzacji procesu refundacji i zdjęcia z lekarzy i lekarzy dentystów obowiązku określania poziomu refundacji na recepcie, dotychczas nie wprowadzono oczekiwanych zmian w tym zakresie, narażając skarb państwa na wielomilionowe straty – stwierdza NIL.

id