Otwartość personelu, ale u dentysty drogo. Jak uchodźcy oceniają polską ochronę zdrowia?

GUS opublikował wyniki ankiet

Jaki jest stan zdrowia uchodźców, a przy okazji także obraz polskiej ochrony zdrowia widziany oczami obywateli Ukrainy? Odpowiedź przynosi przygotowany przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization – WHO) oraz Urząd Statystyczny w Lublinie raport pt. „Health of refugees from Ukraine in Poland 2022. Survey findings”.
Dokument powstał na podstawie ankiet prowadzonych wśród uchodźców od czerwca do sierpnia 2022 r. na terenie przygranicznych województw: podkarpackiego i lubelskiego. Celem badań było rozpoznanie potrzeb zdrowotnych obywateli Ukrainy.

Wdzięczność za opiekę
Ankiety wykazały, że mimo pewnych przeszkód w dostępie do opieki,
ogólne postrzeganie systemu opieki zdrowotnej w Polsce jest bardzo pozytywne. Respondenci wyrażali wdzięczność polskim pielęgniarkom i lekarzom za opiekę, życzliwość, okazywaną otwartość i chęć pomocy nie tylko medycznej. Badani dostrzegali jednak różnice między jakością opieki medycznej w trybie nagłym i pomocą rutynową. Wysoko ocenili opiekę doraźną, szczególnie że była im zapewniona darmowo.
Problematyczne z kolei były: długie oczekiwanie na wizytę u specjalistów, wysokie ceny leków oraz bariera językowa. 

Problemy zdrowotne po przyjeździe
Liczna grupa uchodźców (44 proc.) bezpośrednio po przyjeździe wymagała doraźnej pomocy medycznej z powodu kaszlu, biegunki lub gorączki. 18 proc. potrzebowało pomocy dentysty, a 40 proc. – porady lekarskiej w związku z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca, cukrzyca, nowotwory i choroby płuc. 10 proc. uchodźców dotkniętych było silnym stresem, z czego 56 proc. wymagało wsparcia psychologicznego.

Utrudnienia
Wśród utrudnień w dostępie do opieki medycznej w Polsce wymieniano niedostateczną informację, barierę językową oraz zbyt wysoki koszt usług medycznych − dla co trzeciej osoby. Tym, czego brakowało z powodu wysokich kosztów, były leki oraz usługi stomatologiczne. Wciąż problemem było niedoinformowanie na temat leczenia u specjalistów czy np. szczepień, szczególne problemy z tym miały osoby starsze. 2 proc. badanych przyznało, że nie otrzymało pomocy medycznej w Polsce, gdy tego wymagali.

Szczepienia dzieci
W grupie dzieci w wieku od roku do 4 lat 79 proc. było zaszczepionych przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP), 78 proc. przeciwko odrze, śwince i różyczce, a 73 proc. przeciw polio. Jeśli chodzi o wymienione szczepienia, to ogólnie odsetek zaszczepionych dzieci ukraińskich jest niższy (ok. 80 proc.) niż polskich (ponad 90 proc.).

id