Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Staże po nowemu – jaka stawka godzinowa za nadliczbowe?
Nowe zasady od 1 marca
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło raport z konsultacji publicznych projektu rozporządzenia w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty. Wiadomo już w jakiej ostatecznie formie staż wejdzie w życie.
Nowością jest wprowadzenie do stażu podyplomowego spersonalizowanej ścieżki kształcenia. Młody lekarz będzie miał wybór - oprócz części obowiązkowej stażu – będzie mógł również odbyć szkolenie w nie więcej niż trzech innych wybranych przez niego dziedzinach medycyny, w nie więcej niż trzech podmiotach uprawnionych do prowadzenia stażu albo do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie medycyny.
Ma to utwierdzić go w wyborze dalszej drogi zawodowej.
Program stażu uwzględnia także dodatkowo tematykę zdrowia publicznego, przeniesioną ze szkolenia specjalizacyjnego. Zgodnie z rekomendacją konsultantów krajowych w dziedzinach lekarsko-dentystycznych dotychczasowy staż z medycyny ratunkowej, znajdujący się w programie stażu podyplomowego lekarza dentysty, zamieniony zostaje na kurs medycyny ratunkowej z tematyką dostosowaną do potrzeb pracy lekarza dentysty. Przebieg stażu podyplomowego odnotowywany będzie za pomocą systemu elektronicznego w „Elektronicznej Karcie Stażu Podyplomowego”. Oceny organizacji stażu podyplomowego stażyści będą dokonywali za pomocą elektronicznej ankiety „Ocena stażu podyplomowego”.
Zniknie też ograniczenie dla stażysty do prowadzenia 3-5 pacjentów, co da im możliwość zapoznania z szerszym zakresem świadczeń.
Stażyści, którzy już rozpoczęli staż podyplomowy na podstawie dotychczasowych przepisów, będą realizować go zgodnie z dotychczasowymi zasadami.
W trakcie konsultacji szereg uwagi zgłosiła m.in. Naczelna Rada Lekarska. Zwróciła uwagę, że ankiety ocen powinny być dobrowolne, z uwagi na ich pozorną anonimowość spowodowaną koniecznością podawania wielu szczegółów.
Ponadto kwoty przekazywane przez marszałków województw na działania administracyjne okręgowym izbom lekarskim, a także podmiotom realizującym szkolenia, nie były aktualizowane od 2004 roku. Samorząd lekarski ocenia opierając się o wskaźnik inflacji za lata 2004-2022, wnioskował o zwiększenie kwot o co najmniej 75 proc.
Na razie jednak Ministerstwo Zdrowia nie uwzględniło tej uwagi.
Z kolei Porozumienie Rezydentów postulowało, by stażyści za wykonywane godziny nadliczbowe zamiast 125 proc. godzinowej stawki podstawowej otrzymywali 150 proc. – jak przewidziano o Kodeksie Pracy.
Ministerstwo Zdrowia odrzuciło wagę wyjaśniając, że lekarz stażysta nie dyżuruje samodzielnie, ale odbywa staż pod nadzorem lekarza specjalisty. Te dyżury nie są tożsame, dlatego nie dotyczą go przepisy dedykowane lekarzom samodzielnie dyżurującym i wykonującym świadczenia medyczne.
MZ uznało natomiast inną uwagę - dotyczącą kobiet w ciąży, które zgodnie z Kodeksem Pracy są zwolnione
z wykonywania godzin nadliczbowych i ich limit pracy wynosi 8 godzin dziennie.
Staże na nowych zasadach mają obowiązywać od 1 marca.