Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Lekarz w internecie zagrożony stalkingiem
Medycy popularni w sieci potrzebują systemowych rozwiązań
Czy Kodeks Etyki Lekarskiej powinien być poszerzony o zagadnienia związane z obecnością lekarzy w social mediach? W ocenie Naczelnej Rada Lekarskiej nadszedł czas na debatę na ten temat. W siedzibie izby odbyła się dyskusja z udziałem lekarzy popularnych na Instagramie czy YouTube poświęcona wizerunkowi zawodu lekarza i lekarza dentysty w social mediach.
Jak podkreślił dr Łukasz Szmygel, reprezentant Komisji Etyki Lekarskiej i przewodniczący Zespołu NRL ds. wizerunku zawodu lekarza i lekarza dentysty, Kodeks Etyki Lekarskiej tworzono w czasach, gdy social media nie istniały. Tymczasem lekarze funkcjonujący w świecie mediów cyfrowych potrzebują rozwiązań adekwatnych do nowej rzeczywistości. - Spotykamy się, żeby rozmawiać o tym, czy KEL dziś stanowi dla lekarzy aktywnych w social mediach niewygodne ograniczenie, czy też jest pomocną granicą – mówił dr Łukasz Szmygel. - Chcemy wypracować wspólne rozwiązania i zasady działania, by można było zastosować je w codzienności lekarza publikującego treści na Instagramie czy Facebooku.
Podczas spotkania lekarze i lekarze dentyści aktywni w mediach społecznościowych opowiedzieli o powodach, dla których wykorzystują to narzędzie. Podkreślali, że jednym z najważniejszych celów ich lekarskiej aktywności internetowej jest dementowanie zalewających przestrzeń publiczną (najczęściej internetową) dezinformacji związanych z leczeniem czy medycyną. Tą drogą mogą promować treści zgodne z evidence based medicine (EBM), kampanie prozdrowotne, czy też rzadkie dziedziny medycyny.
Dr Szmygel poruszył zagadnienia związane z fundamentalnymi zasadami KEL, różnicami pomiędzy reklamą a promocją zdrowia oraz rolą lekarza w zwracaniu uwagi społeczeństwa na znaczenie ochrony zdrowia. Mówił też o wizerunku zawodu lekarza i lekarza dentysty w przestrzeni publicznej oraz zaufaniu do tego zawodu na świecie i w Polsce.
Według uczestników dyskusji, w znowelizowanym Kodeksie Etyki Lekarskiej powinny zostać ujęte kwestie dotyczące m.in. telemedycyny czy zasad funkcjonowania lekarza w mediach społecznościowych. Lekarze poruszyli również temat hejtu oraz problem związany z brakiem możliwości odpowiedniej reakcji na nienawistne komentarze. Ważne spostrzeżenie dotyczyło kwestii bezpieczeństwa w kontekście zagrożenia stalkingiem.
Dr hab. n. med. Magdalena Wiśniewska zaznaczyła, że lekarze przygotowujący treści na swoje media społecznościowe, w kwestiach merytorycznych, zawsze mogą liczyć na wsparcie Rady Ekspertów NIL, której przewodniczy.
Kierownik Działu Komunikacji NIL Maria Kłosińska, podkreśliła z kolei, że obecność Naczelnej Izby Lekarskiej w mediach społecznościowych nie wynika jedynie z obowiązku przekazywania rzetelnych informacji opinii publicznej, ale odzwierciedla też gotowość bezpośredniego komunikowania się ze swoim środowiskiem.
Lekarze wyrazili chęć promocji zaleceń Rady Ekspertów NIL oraz ważnych inicjatyw podejmowanych przez lekarski samorząd zawodowy, m.in. takich jak projekt ustawy o bezpieczeństwie leczenia.