Przychodnie przeprowadzą bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla młodzieży

Resort zapowiada więcej szczegółów wkrótce

Szczepienia przeciwko HPV u dzieci w wieku 12-13 lat rozpoczną się od 1 czerwca – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia podpisał obwieszczenie o powszechnych, dobrowolnych i darmowych szczepieniach przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat.
- Z 1 czerwca ruszamy w Polsce z powszechnym, dobrowolnym i darmowym szczepieniem przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Właśnie podpisałem obwieszczenie w tej sprawie. Więcej szczegółów o zasadach i przebiegu szczepień podamy już wkrótce - po zakupie szczepionek – wyjaśnił Adam Niedzielski.
HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory.
Rak szyjki macicy to jedyna choroba nowotworowa, której można zapobiec dzięki szczepieniu się. Na rynku dostępne są trzy szczepionki: 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.
W Polsce raka szyjki macicy wykrywa się u ponad 3 tys. kobiet rocznie - połowa z nich umiera na tę chorobę. Z tego powodu wiele miast, m.in. Warszawa, wprowadziły miejskie programy szczepień, które mają zapobiec tej chorobie, finansowane z budżetu miasta. Z miejskiego programu szczepień mogą skorzystać dziewczynki i chłopcy w wieku 12 lat (po ukończeniu 12 r. ż., a przed ukończeniem 13 r. ż.).  Schemat szczepienia przeciw HPV składa się z dwóch dawek, Warszawa finansuje obie. Przed podaniem szczepionki odbywa się konsultacja lekarska (wywiad i badanie lekarskie).
Program miejski jest nieobowiązkowy i tak samo będzie ze szczepieniami w ramach NFZ - będą one dla chętnych.

id