Operacje bariatryczne u dzieci. Chirurdzy zdecydowali się operować pacjentkę ponownie

Unikalna operacja metodą gastric bypass

Lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (GCZD) przeprowadzili operację bariatryczną metodą gastric bypass. To pierwszy w Polsce zabieg chirurgicznego leczenia otyłości u dzieci wykonany tą techniką w polskim ośrodku pediatrycznym – poinformował szpital PAP 7 marca.
Metoda gastric bypass w operacji bariatrycznej polega na zespoleniu żołądka z jelitem cienkim z pominięciem dwunastnicy i części jelita cienkiego. Pokarm trafia bezpośrednio do jelita cienkiego, omijając dwunastnicę i około 150 cm jelita czczego, dzięki czemu skracany jest czas trawienia i wchłaniania.
Metoda jest bardzo skuteczna w zakresie utraty kilogramów przez pacjenta. Dobra kwalifikacja do zabiegu, właściwa technika operacji i odpowiednie prowadzeniu pacjenta po zabiegu minimalizują ryzyko powikłań. Chory wymaga jednak dłuższej opieki pooperacyjnej i częstszych wizyt kontrolnych.
Według kierownika oddziału chirurgii i urologii GCZD prof. Tomasza Koszutskiego, obecnie większość zabiegów bariatrycznych wykonywanych u dzieci to resekcje rękawowe. Takie zabiegi standardowo wykonywane są w GCZD. – Zabieg typu gastric bypass traktujemy jako operację drugiego rzutu. Będzie wykonywana, jeśli u pacjenta, który przeszedł resekcję rękawową, zabieg nie przyniósł oczekiwanego rezultatu – wskazał specjalista.
Pacjentka w 2018 r. w wieku 13 lat przeszła po raz pierwszy w GCZD zabieg zmniejszenia żołądka techniką resekcji rękawowej, ważąc przed zabiegiem 135 kg.
Początkowo lekarze odnotowali prawidłowy spadek masy ciała – w sumie ok. 40 kg. Ponadto nadciśnienie i cukrzyca wycofały się bez leków kardiologicznych czy diabetologicznych. Później jednak pacjentka wróciła do złych nawyków żywieniowych. Zaniedbywała też wizyty kontrolne. W efekcie wróciła do swojej wagi sprzed operacji. W ocenie chirurg dziecięcej w GCZD dr Dominiki Krakowczyk to jedyny taki przypadek, że pacjentka po operacji bariatrycznej w GCZD wróciła do wagi sprzed zabiegu.
Prof. Koszutski wskazał na wątpliwości lekarzy przed drugą operacją – czy tym razem pacjentka będzie w stanie przestrzegać reguł dotyczących diety i trybu życia. Jednak bardzo zależało jej na wznowieniu leczenia. – Została więc ponownie poddana bardzo starannej kwalifikacji do zabiegu. Zintensyfikowaliśmy u niej opiekę psychologiczną, jej stan emocjonalny się ustabilizował – wyjaśnił Tomasz Koszutski w rozmowie z PAP.
Zabieg odbył się w połowie lutego br. Była to pierwsza operacja bariatryczną metodą gastric bypass wykonana w polskim ośrodku pediatrycznym. Pacjentka opuściła już szpital, regularnie pojawia się na badaniach kontrolnych. Obecnie utrata wagi wynosi u niej 8 kg.
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach jest jednym z dwóch polskich szpitali, w których wykonywane są operacje bariatryczne u pacjentów poniżej 18. roku życia. Pierwszą taką operację wykonano w GCZD w 2016 r. Od tego czasu zoperowano tam bariatrycznie 34 młodych ludzi. W kolejce do zabiegu jest następnych kilkanaście osób.
Do operacji są kwalifikowani pacjenci, u których wskaźnik BMI przekracza 40 lub 35 i jednocześnie występują u nich choroby powodowane przez otyłość. GCZD obejmuje takie osoby kompleksowym wsparciem. Nad kwalifikacją i przygotowaniem do zabiegu, a także opieką po operacji czuwa interdyscyplinarny zespół specjalistów, w skład którego wchodzą endokrynolodzy, chirurdzy, dietetycy, psycholodzy oraz rehabilitanci.
Prof. Aneta Gawlik, kierująca oddziałem endokrynologii i pediatrii GCZD oraz działającą tam poradnią leczenia otyłości dzieci i młodzieży, zaznacza, że po zabiegu zmniejszania żołądka wymagana jest ścisła współpraca z pacjentem i jego rodziną. Wsparcie to dotyczy nie tylko przygotowania, ale także pomocy w wytrwaniu w zmianie stylu życia po operacji. – Transformacja ta wiąże się przede wszystkim ze zmianami przyjmowania pokarmów. Każde dziecko i rodzic musi sobie zdawać sprawę z konieczności zmiany nawyków żywieniowych do końca życia – zastrzegła prof. Gawlik.
Operacje bariatryczne w GCZD wykonywane są w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pierwszym krokiem do zakwalifikowania do zabiegów jest konsultacja w poradni leczenia otyłości dzieci i młodzieży GCZD. Skierowanie do tej poradni wystawia lekarz rodzinny lub pediatra.

id