Otwarto Centrum Badań Mózgu Uniwersytetu Jagiellońskiego

Pomoże w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi

Poszukiwaniem najskuteczniejszych sposobów leczenia chorób neurologicznych zajmie się otwarte we wtorek w Krakowie Centrum Badań Mózgu Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach projektów naukowych jednostka będzie prowadziła badania wśród osób chorych i zdrowych.
Dyrektor Centrum Badań Mózgu prof. Michał Wierzchoń powiedział PAP, że ośrodek ma charakter badawczy, nie leczniczy. − Przy czym oczywiście planujemy prowadzić badania na pacjentach – zainteresowanych, zakwalifikowanych. Ale i na osobach zdrowych – dodał.
Według wstępnych szacunków, miesięcznie centrum będzie badało co najmniej kilkudziesięciu pacjentów.
To miejsce ma się przyczynić do znalezienia lepszych sposobów diagnozy i leczenia, zwłaszcza chorób neurologicznych, w tym związanych z neurodegeneracją. − Chodzi np. o chorobę Alzheimera, częstą w kontekście starzenia się społeczeństwa – wyjaśnił naukowiec.
Nowe Centrum znajduje się w starym budynku Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Kopernika 50. Przy ul. Botanicznej 3, w tzw. domku Piltza, zostały ulokowane pomieszczenia biurowe tej jednostki.
Przy ul. Kopernika 50 powstało stanowisko rezonansu magnetycznego, w którym zainstalowano najnowszy skaner przeznaczony do badań naukowych ośrodkowego układu nerwowego. Zakupiony za kwotę ponad 10 mln zł aparat − 3-teslowy Prisma firmy Siemens − stosowany jest, jak podał Uniwersytet Jagielloński, w najlepszych centrach naukowych na świecie. Sprzęt umożliwia wiele różnorodnych badań, w tym takie, dzięki którym naukowcy mogą podejrzeć, jak dokładnie działa mózg, wykonując różne czynności.
Centrum Badań Mózgu jest międzywydziałową jednostką organizacyjną trzech wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego: Lekarskiego Collegium Medicum, Filozoficznego oraz Zarządzania i Komunikacji Społecznej. Otwarcie placówki wiąże się z utworzeniem sześciu nowych etatów. W przyszłości centrum chciałoby zatrudnić jeszcze więcej osób – naukowców i techników obsługujących specjalistycznych sprzęt.
Jednostka zainaugurowała swoją działalność w symbolicznym czasie – w trwającym Europejskim Tygodniu Mózgu.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować