Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Nagłe zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego będzie zgubne
Decyzja ministra w ostatnim tygodniu marca
Samorządy lokalne alarmują, że nagłe zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego wywoła lawinę problemów prawnych i organizacyjnych. W Ministerstwie Zdrowia trwa przegląd ustawy covidowej, która zmieniła kilkadziesiąt innych ustaw – donosi portal prawo.pl.
Według portalu, z początku resort zdrowia przymierzał się, aby stan zagrożenia epidemicznego został zniesiony 31 marca, później pod koniec kwietnia.
Jednak sprawa komplikuje się. Choć rozporządzenie odnosi się głównie do nakazu noszenia maseczek aptekach, szpitalach i innych podmiotach leczniczych, to stan zagrożenia epidemicznego wpływa na obowiązywanie tzw. ustawy covidowej, która odnosi się do kilkudziesięciu innych ustaw.
Portal przytacza wypowiedź urzędnika MZ, z której wynika, że w administracji rządowej i samorządach terytorialnych trwa przegląd regulacji, które trzeba będzie poprawić wraz ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Chodzi o to, aby termin zniesienia stanu epidemicznego był optymalny i nie wprowadzał nadmiernego zamieszania.
Na problem zwróciły uwagę samorządy terytorialne. Dla powiatów największym kłopotem jest funkcjonowanie zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Obecnie orzeczenia wydaje się bez konieczności osobistego stawiennictwa. Ważność zachowują orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu, których termin upłynął po 31 marca 2020 roku. Przepisy te stracą ważność po 60 dniach, od odwołania stanu zagrożenia.
Samorządowcy obawiają się, że powrót do „zwykłego trybu” spowoduje lawinę wniosków od osób, którym skończyła się ważność orzeczenia i w efekcie zakorkowanie działalności komisji. Ważność orzeczenia wpływa na prawo do świadczeń opiekuńczych, kart parkingowych oraz świadczeń na podstawie przepisów o pomocy społecznej.
Zdaniem Bernadety Skóbel, radcy prawnej Związku Powiatów Polskich, racjonalnym byłby termin 30 czerwca. Wskazuje ona, że w do czerwca w organizacjach pozarządowych zatwierdzane są sprawozdania finansowe. Termin kwietniowy rodziłby wątpliwości co do możliwości skorzystania z trybu zdalnego.
Przykładów, jak stan zagrożenia epidemicznego zmienia sposób funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego, jest więcej. Stąd potrzeba ustalenia rozsądnej daty jego zakończenia.
Jak powiedział 21 marca Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, stan zagrożenia epidemicznego w Polsce może zostać przedłużony. Decyzja ma zapaść w ostatnim tygodniu marca.
Przypomnijmy: stan epidemii wprowadzony został w Polsce 20 marca 2020 r. 16 maja 2022 r. roku minister zdrowia swoim rozporządzeniem stan epidemii zastąpił stanem zagrożenia epidemicznego. Zmianę przepisów porównał do zmiany światła z czerwonego na pomarańczowe.