Nowy ośrodek onkologii okulistycznej już pomaga pacjentom

Zespół specjalistów zapewnia leczenie na światowym poziomie

Pacjentów z nowotworami gałki ocznej nie trzeba już odsyłać do odległych ośrodków na leczenie. W Klinice Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego-Państwowego Instytutu Medycznego powstał nowy ośrodek onkologii okulistycznej.
Klinika Okulistyki WIM-PIM od marca 2023 roku dysponuje pełnym zapleczem diagnostyczno-terapeutycznym w zakresie leczenia nowotworów narządu wzroku.
Zespół z Kliniki Okulistyki WIM-PIB pod kierownictwem Prof. Marka Rękasa zajmował się diagnostyką i leczeniem nowotworów powierzchni oka i powiek wymagających złożonych rekonstrukcji od wielu lat. - Diagnozowaliśmy i sprawowaliśmy opiekę nad pacjentami z guzami wewnątrzgałkowymi, wszczepialiśmy implanty oczodołowe po usunięciu gałki ocznej, zawsze mając na względzie jakość życia pacjenta z chorobą nowotworową. Nie mieliśmy jednak możliwości leczenia nowotworów narządu wzroku promieniami – poinformował szpital.
Radioterapia-leczenie promieniami w wielu przypadkach pozwala skutecznie leczyć złośliwe nowotwory narządu wzroku z zachowaniem gałki ocznej i niejednokrotnie użytecznej ostrości wzroku.
Procedury napromieniania nowotworów narządu wzroku wymagają m.in. uzyskania zgody Państwowej Agencji Atomistyki i przede wszystkim zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu doświadczonych specjalistów w dziedzinie chirurgii okulistycznej, onkologii klinicznej, radiologii, anestezjologii, radioterapii i fizyków medycznych. Po wielu staraniach taki zespół powstał.
- Obecnie jesteśmy jednym z trzech ośrodków w Polsce (poza Krakowem i Poznaniem), który dysponuje zapleczem umożliwiającym leczenie pacjentów z nowotworami narządu wzroku zgodnie z najwyższymi światowymi standardami – pochwalił się szpital.
Pierwsi pacjenci z czerniakami gałki ocznej zostali już poddani leczeniu za pomocą brachyterapii Ru-106. Warszawscy okuliści przypominają o możliwości kierowania do nich kolejnych osób wymagających konsultacji lub leczenia.

id