BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Boreliozę wykryto u 15 proc. mieszkańców Lubelszczyzny
Władze województwa chcą wspierać „wszystkie dobre propozycje”
Na Lubelszczyźnie bezpłatnie przebadano 9000 osób w ramach programu profilaktycznego "Stop boreliozie!" - U ok. 15 proc. przebadanych mieszkańców województwa stwierdzono boreliozę – poinformowali 28 marca realizatorzy projektu.
O wynikach poinformowano 28 marca na konferencji prasowej. Dyrektor szpitala w Łęcznej Krzysztof Bojarski wyjaśnił, że program profilaktyczny składał się z dwóch części: edukacyjnej i badań w kierunku boreliozy.
Łącznie przetestowano blisko 9 tys. mieszkańców województwa lubelskiego, szczególnie z grup ryzyka, czyli rolników, leśników, myśliwych. U 1,3 tys. stwierdzono zakażenie boreliozą, co stanowi 15,5 proc. wszystkich badanych.
- Wokół boreliozy narosło wiele mitów i trochę niezdrowych emocji. Natomiast ten projekt pokazał, że można w sposób nowoczesny, adekwatny robić to, co jest właściwe, czyli identyfikować te osoby, które mogą być zakażone, mogły mieć kontakt z kleszczem i w ten sposób zdiagnozować chorobę wcześniej - zaznaczył prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie.
Specjalista chorób zakaźnych zwrócił uwagę, że borelioza przez wiele lat może rozwijać się w sposób podstępny, bez jakichkolwiek objawów. - Natomiast odległe konsekwencje mogą być naprawdę opłakane w skutkach i mogą zagrażać naszym pacjentom. Dlatego wszelkie tego typu inicjatywy są naprawdę cenne – podkreślił prof. Tomasiewicz.
Projekt „Stop boreliozie!" trwał od 1 marca 2020 roku do 31 grudnia 2022 roku. Jego wartość wyniosła 2,3 mln zł, z czego dofinansowanie unijne i z budżetu państwa stanowiło 2,1 mln zł. Jak podkreślił wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, pieniądze na taką profilaktykę to bardzo racjonalny wydatek. Zwrócił uwagę, że w województwie lubelskim istnieje duże zagrożenie boreliozą, co jest ogromnym wyzwaniem nie tylko dla lekarzy, ale także władz regionu. - Gwarantuję, że wszystkie dobre propozycje, pomysły tego typu projektów będą wspierane przez urząd marszałkowski – zapewnił wicemarszałek Wojciechowski.