Resort rozprawia się z receptomatami. Nowe obowiązki dotkną wszystkich lekarzy

Jakie obostrzenia w ordynacji leków wprowadzi Ministerstwo Zdrowia?

Lekarz nie wystawi zdalnie recepty na leki zawierające środki odurzające i substancje psychotropowe. Środki te będzie mógł zapisać tylko po osobistym zbadaniu pacjenta i weryfikacji jego dokumentacji medycznej – zakłada projekt rozporządzenia ministra zdrowia skierowany do konsultacji publicznych. Przewidziano jednak szereg wyjątków.

Ma być bezpieczniej
- Mając na uwadze, że przepisywanie produktów leczniczych zawierających substancje objęte wyjątkową kontrolą zawsze powinno być dokonywane w oparciu o faktyczny stan zdrowia pacjenta, konieczne jest podjęcie pilnych działań mających na celu uniemożliwienie otrzymania recepty na ww. produkty w sposób komercyjny – uzasadnia resort.
Ministerstwo proponuje, żeby wystawienie recepty na preparat zawierający środek odurzający z grupy I-N lub II-N, substancję psychotropową grup II-P, III-P lub IV-P, lub prekursor kategorii 1 było możliwe dopiero po osobistym zbadaniu pacjenta albo – pod pewnymi warunkami – zbadaniu go za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.

Co się zmieni
Recepty na preparaty zawierające środki odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory kategorii 1 są wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej.
Ponadto lekarz będzie musiał osobiście zbadać pacjenta (ewentualnie zdalnie, jeśli od ostatniego badania nie minął rok).
Jednocześnie lekarz będzie miał obowiązek zweryfikować ilość i rodzaj przepisanych pacjentowi wspomnianych leków pod kątem bezpieczeństwa oraz konieczności ich stosowania. Będzie musiał wziąć pod uwagę wcześniej wystawione oraz zrealizowane recepty tego pacjenta.
Nawet jeśli lekarz stwierdzi, że pacjent miał wcześniej przepisane preparaty zawierające te substancje, może zapisać leki, jeśli uzna to za konieczne i uzasadnione stanem zdrowia pacjenta. Musi jednak szczegółowo opisać sytuację w dokumentacji medycznej pacjenta.
Co jeśli pacjent nie ma aktywowanego IKP i taka weryfikacja nie jest możliwa w systemie P1? Wówczas lekarz wystawi receptę, przy czym nie będzie musiał weryfikować wcześniejszych leków pacjenta. Resort zaznacza, że chodzi mu o dobro pacjentów wykluczonych cyfrowo.
Recepta wystawiona zdalnie
Pod jakim warunkiem lekarz będzie mógł wystawić receptę zdalnie? Będzie to możliwe wyłącznie, jeżeli od ostatniego zbadania pacjenta, którego wynikiem było wystawienie recepty na preparat zawierający środek odurzający, substancję psychotropową lub prekursor kategorii 1, upłynęło nie więcej niż 12 miesięcy.

Po co obostrzenia?
Jak tłumaczy resort, obecnie funkcjonuje szereg podmiotów oferujących płatne uzyskanie e-recepty. Dochodzi do nieprawidłowości zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu pacjenta oraz uzyskiwania określonych produktów leczniczych w celach odurzania się.
Według MZ, przepisywanie produktów leczniczych zawierających substancje objęte wyjątkową kontrolą nie może mieć charakteru komercyjnego i powinno być podejmowane w oparciu o faktyczny stan zdrowia pacjenta. Jednocześnie, mając na uwadze sytuacje wymagające kontynuacji leczenia, w przypadku pacjentów stosujących przedmiotowe produkty lecznicze w celach medycznych, będących pod opieką lekarską, proponuje się zachowanie możliwości wystawienia recept bez badania pacjenta w przypadku, w którym nie upłynęło więcej niż 12 miesięcy od osobistego zbadania pacjenta. Przepisywanie recept na środki odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory kategorii 1 nie będzie możliwe dla pacjenta dotychczas niebadanego oraz nieleczonego przez danego lekarza – podkreśla Ministerstwo Zdrowia.
Recepty wystawione i niezrealizowane przed dniem wejścia w życie zmiany dotyczącej wystawiania recept, będą realizowane na dotychczasowych zasadach.

id