Czapka, okulary, krem z filtrem – przypominają specjaliści w Europejskim Dniu Walki z Czerniakiem

Rośnie liczba zachorowań na nowotwory skóry

Chrońmy skórę przed promieniowaniem UV, obserwujmy zmiany na skórze – przypomnieli na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych dermatolodzy, onkolodzy oraz lekarze rodzinni z okazji przypadającego 12 maja Europejskiego Dnia Walki z Czerniakiem. Jednocześnie zaprosili pacjentów do zbadania zmian.
W Polsce co roku notuje się ok. 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwór skóry, w tym w ostatnich latach aż 4 tys. zachorowań na czerniaka. Do 2024 r. czerniak może stać się drugim pod względem częstości występowania nowotworów w USA. W Polsce prognozy wyglądają podobnie.
Jednocześnie czerniak jest jednym z najłatwiejszych do zdiagnozowania nowotworów, ponieważ zwykle rozwija się na powierzchni skóry, najczęściej na odsłoniętych częściach ciała. Rzadziej spotykany jest w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. Może powstawać na skórze wcześniej niezmienionej lub w zakresie istniejących już znamion.
Wszystkie znamiona, narośle, pieprzyki, które budzą niepokój i wydają się podejrzane, powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga-onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte. Objawy takie jak swędzenie, krwawienie i pękanie znamienia również są sygnałem alarmowym i wymagają natychmiastowej konsultacji.
Zagrożenie zachorowaniem na czerniaka jest wyższe u osób o jasnej karnacji, o rudych lub blond włosach, niebieskich oczach i licznych piegach, z dużą liczbą znamion. Czerniakowi sprzyjają także oparzenia słoneczne (zwłaszcza w dzieciństwie), występowanie nowotworów skóry w rodzinie i korzystanie z solarium.
Czerniak jest nowotworem agresywnym, ponieważ szybko się rozwija i tworzy przerzuty. Wykryty we wczesnym stadium w niemal 90 proc. przypadków jest możliwy do wyleczenia. Prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Centrum Onkologii w Warszawie, w wypowiedzi dla PAP wskazał, że to my sami decydujemy o tym, czy się będziemy chronić przed promieniowaniem UV i obserwować zmieniające się znamiona. Uczulał na to, by zwracać uwagę na niegojące się ranki, które stają się czerwone, poszerzone, a powstający strupek nie ustępuje – ponieważ jest to typowy obraz raka skóry. Chorobę na tym etapie można wyleczyć i uratować życie.

id