Typy HPV dominujące w Polsce a wybór szczepionki

Ekspert o tym, czym kierować się przy wyborze preparatu

Szczepienia 12- i 13-latków przeciwko HPV rozpoczną się 1 czerwca. Dopuszczone będą dwa rodzaje szczepionek, aby – jak informował Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia – dać wybór rodzicom.
– W rachubę wchodzą dwie szczepionki – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, w najbliższym wydaniu „Medical Tribune” (majowo-czerwcowe).
Pierwsza to 2-walentna przeciwko 2 typom wirusa brodawczaka, które najczęściej wywołują raka szyjki macicy: 16 i 18. Druga to szczepionka 9-walentna, uodparniająca, oprócz tych 2 typów, jeszcze na 5 innych, których procentowy udział w zakażeniach szyjki macicy jest znacznie mniejszy. Dodatkowo chroni ona przed 2 kolejnymi typami wirusa, które nie odpowiadają za raka, natomiast powodują kłykciny kończyste narządów płciowych. Kłykciny kończyste nie przekształcają się w nowotwór, ale są dokuczliwe dla pacjenta i wymagają usunięcia.

Zatrzymać raka szyjki macicy
Którą szczepionkę rekomendują eksperci? Jak wyjaśnia prof. Wysocki, faktem jest, że szczepionka 2-walentna może pokrywać w Polsce ponad 70% wirusów, które wywołują zakażenia szyjki macicy, czyli bardzo dużo. Z kolei szczepionka 9-walentna zapewnia o 10-12% większe pokrycie. – Bez względu na to, która będzie wybrana, najważniejsze jest to, że szczepienie w ogóle pojawiło się w kalendarzu i to, żeby było promowane. Pamiętajmy, że szczepienia będą finansowane w ramach programu onkologicznego i chodzi tu głównie o zapobieganie rakowi szyjki macicy – dodaje profesor w wywiadzie.
Prof. Wysocki wskazuje, że preparat nie jest wybierany na stałe. Co roku odbywają się przetargi, preparaty refundowane mogą się zmieniać.
Jak podkreśla ekspert, szczepionki są bardzo skuteczne w ograniczaniu szerzenia się zakażeń HPV, co jest celem tych działań. HPV odpowiada za ponad 99% raków szyjki macicy, a także za inne choroby rzadziej występujące: raki prącia, odbytu, całą grupę raków nosogardła. – Z punktu widzenia zdrowia publicznego najpoważniejszym problemem są zachorowania na raka szyki macicy, dotykającego kobiety w sile wieku, które uległy zakażeniu. Jeśli choroba jest późno rozpoznana, pacjentki umierają – zaznacza prof. Wysocki.

Kongres poświęcony HPV
Problematyka szczepień przeciwko HPV poruszona zostanie podczas kongresu „Najnowsze trendy w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu raka szyjki macicy”, który odbędzie się 2-3 czerwca 2023 roku. Pierwszego dnia kongresu planujemy warsztaty skierowane do osób zajmujących się etapem podstawowym i diagnostycznym profilaktyki wtórnej raka szyjki macicy oraz szkolenia kolposkopowe, których uczestnicy otrzymają certyfikat Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. W drugim dniu kongresowym odbędą się zarówno sesje plenarne, specjalistyczne, warsztatowe, jak i sesje przypadków klinicznych ułożone w taki sposób, aby osoby zainteresowane różnymi aspektami profilaktyki pierwotnej (szczepień), wtórnej (wykrywanie i leczenie stanów przedrakowych) oraz diagnostyki i leczenia inwazyjnego raka szyjki macicy mogły skorzystać z przygotowanego bogatego programu merytorycznego konferencji.

Wydarzenie adresowane jest szczególnie do: ginekologów, ginekologów onkologów, lekarzy rodzinnych, pediatrów, położnych i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej, diagnostów laboratoryjnych, cytologów, patomorfologów oraz innych osób posiadających prawo wykonywania zawodu medycznego zaangażowanych w profilaktykę, diagnostykę i leczenie raka szyjki macicy.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować