Cztery pytania o zbliżające się szczepienia przeciwko HPV

Na pytania odpowiada Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia

Szczepienia 12- i 13-latków przeciwko HPV (Human papillomavirus) rozpoczną się 1 czerwca. Czy czeka nas falstart? Zapytaliśmy resort zdrowia o szczegóły.

Podyplomie.pl: Czy szczepienia będą odbywały się w użyciem jednego preparatu, czy – zgodnie z wcześniejszymi informacjami – zostaną dopuszczone dwa rodzaje szczepionek, do wyboru przez rodzica?
Wojciech Andrusiewicz:
Obecnie nie możemy odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie podpisaliśmy jeszcze umów po otwarciu ofert.

Czy szczepienia będą dostępne dla wszystkich dzieci w wieku 12 i 13 lat oraz czy o uprawnieniu decyduje data urodzin, czy rok kalendarzowy?
W ramach powszechnego programu szczepień przeciw HPV będą szczepione dzieci urodzone od 1 stycznia 2010 r. Szczepienia obejmą dzieci urodzone w 2010 i 2011 roku.
W dniu 12. urodzin dziecko nabędzie prawo do szczepienia. Czyli wszystkie dzieci z 2010 r. mają już uprawnienie do szczepienia. Natomiast dzieci urodzone w 2011 r. nabywają je sukcesywnie z chwilą 12. urodzin.

Czy resort przewiduje działania edukacyjne skierowane do pracowników ochrony zdrowia?
Informacje w sprawie realizacji szczepień będą przekazane do podmiotów leczniczych. Lekarze otrzymają linki do źródeł informacji. Aktualnie lekarze mogą korzystać z informacji zamieszczonych na stronie szczepienia.info.

Jak będzie zorganizowana akcja szczepień, np. czy chętni pacjenci mają się sami zgłaszać, czy będą dodatkowo informowani? Czy będzie dodatkowe finansowanie dla podmiotów leczniczych za wykonanie procedury?
Będziemy o tym informować na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

(id)

ZAPROSZENIE

Kongres poświęcony HPV

Problematyka szczepień przeciwko HPV zostanie poruszona podczas kongresu „Najnowsze trendy w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu raka szyjki macicy”, który odbędzie się w dniach 2-3 czerwca 2023 roku. Pierwszego dnia kongresu planujemy warsztaty skierowane do osób zajmujących się etapem podstawowym i diagnostycznym profilaktyki wtórnej raka szyjki macicy oraz szkolenia kolposkopowe, których uczestnicy otrzymają certyfikat Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. W drugim dniu kongresowym odbędą się zarówno sesje plenarne, specjalistyczne, warsztatowe, jak i sesje przypadków klinicznych ułożone w taki sposób, aby osoby zainteresowane różnymi aspektami profilaktyki pierwotnej (szczepień), wtórnej (wykrywanie i leczenie stanów przedrakowych) oraz diagnostyki i leczenia inwazyjnego raka szyjki macicy mogły skorzystać z przygotowanego bogatego programu merytorycznego konferencji.
Wydarzenie adresowane jest szczególnie do: ginekologów, ginekologów onkologów, lekarzy rodzinnych, pediatrów, położnych i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej, diagnostów laboratoryjnych, cytologów, patomorfologów oraz innych osób posiadających prawo wykonywania zawodu medycznego zaangażowanych w profilaktykę, diagnostykę i leczenie raka szyjki macicy.

id