Warszawa stawia na in vitro. Przybędzie nowy ośrodek

Specjaliści zaproponują kompleksową bezpłatną pomoc

Na zdrowotnej mapie Warszawy przybędzie nowa klinika - Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet. Prezydent miasta Rafał Trzaskowski zapowiedział, że kobiety będą mogły za darmo skorzystać ze wszystkich niezbędnych badań i procedur in vitro.
Specjaliści zaoferują osobom, dla których jedyną szansą na dziecko jest zapłodnienie pozaustrojowe, niezbędne badania płodności oraz procedury rozrodu wspomaganego, a także wsparcie psychologiczne. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej podał datę otwarcia instytutu - 26 maja, w Dzień Matki. Jednak sam oddział in vitro rozpocznie działalność w późniejszym terminie.
Ośrodek będzie zlokalizowany w dawnym Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym „Inflancka" im. Krysi Niżyńskiej "Zakurzonej", który zmieni nazwę na Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet".
Miasto prowadzi program in vitro od 2017 r. W październiku ubiegłego roku radni zdecydowali o przedłużeniu programu i zwiększyli jego finansowanie w latach 2023-2025 z kwoty 33 do 40 milionów złotych. - Z tego programu w Warszawie urodziło się już 1,8 tys. dzieci – mówił Trzaskowski.
Jak informuje „Gazeta Wyborcza", miasto ma w planach także wybudować laboratorium zajmujące się procedurą in vitro. Inwestycja pochłonie ok. 4 mln. zł.
Przypomnijmy, że obecnie z dofinansowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego jedna para ma prawo skorzystania z maksymalnie trzech prób zapłodnienia pozaustrojowego. Warunkiem uczestnictwa w miejskim programie jest m.in. wiek kobiety (25-40 lat) oraz zamieszkanie na terenie Warszawy od co najmniej dwóch lat.
Obecnie program realizuje osiem klinik – prywatnych i publicznych.
Warszawa nie jest jedynym miastem, które dofinansowuje procedurę in vitro. Programy realizują także m.in.: Częstochowa, Sosnowiec, Bydgoszcz, Gdańsk, Łódź, Poznań, Kraków, Rzeszów i Słupsk.
Problem niepłodności jest częstszy niż się wydaje - dotyczy obecnie nawet 15-20 proc. par w wieku rozrodczym.

id