Specjaliści z Warszawy i Londynu wykonali unikalną operację rozszczepu kręgosłupa u płodu

Pacjentka ma szansę urodzić zdrowe dziecko

Innowacyjną operację rozszczepu kręgosłupa u płodu przeprowadzili lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM, w asyście chirurgów z londyńskiego Kings’ College Hospital – poinformowało UCZKiN WUM w mediach społecznościowych.
Mama w poniedziałek opuściła szpital, a jej dziecko ma szansę na życie w pełnej sprawności.
Zabieg wykonano techniką fetoskopową w asyście laparotomii. Polega ona na przecięciu powłok brzusznych i wyłonieniu macicy na zewnątrz. Metoda umożliwia bezpieczne zaszycie błon płodowych po skończonej operacji i kontynuację ciąży. W rezultacie minimalizuje ryzyko przedwczesnego porodu oraz związanych z nim powikłań. − Jednocześnie po takiej operacji możliwy jest poród drogami natury. Jest to technika stosowana w ośrodkach terapii płodu w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, również w naszym ośrodku staje się techniką z wyboru – podaje UCZKiN WUM.
Skomplikowaną operację przeprowadziły ginekolożki: dr hab. n. med. Magdalena i Ewelina Litwińskie wspólnie z chirurgami z Kings’ College Hospital w Londynie. Jej przebieg nadzorował dr n. med. Tymon Skadorwa. Zespół anestezjologiczny pracował pod kierunkiem doktor Barbary Kazaneckiej. W zabiegu uczestniczyły również instrumentariuszki: Magdalena Wójtowicz i Anna Cisz.
Jak informuje Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM, pacjentka została w poniedziałek wypisana ze szpitala. Czuje się dobrze, ale wciąż pozostaje pod opieką specjalistów.
Rozszczep kręgosłupa (spina bifida) jest jedną z najczęstszych wad rozwojowych, polega na niedomknięciu kanału kręgowego wskutek nieprawidłowego rozwoju łuków i wyrostków kolczystych. Do jej powstania dochodzi w wyniku działania czynników genetycznych bądź środowiskowych. Wada ta powstaje około 3 tygodnia ciąży. Szacuje się, że w Polsce częstotliwość występowania rozszczepu kręgosłupa wynosi raz na 4-5 tysięcy urodzeń. Obraz kliniczny bywa różny w zależności od lokalizacji i nasilenia wady. Głównym objawem wady są niedowłady kończyn i zaburzenia czucia. Suplementacja kwasu foliowego u kobiet redukuje przypadki rozszczepu kręgosłupa.

id