MZ: gabinety POZ zamawiają już szczepionki przeciwko HPV

Rozpoczęcie akcji szczepień coraz bliżej

Kampanię dotycząca szczepień przeciw HPV zainaugurują w piątek 26 maja premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski – zapowiedział dziś szef resortu.
Nieodpłatne szczepionki chroniące w przyszłości przed nowotworami narządów płciowych mają być dostępne dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Szczepienia mają się rozpocząć 1 czerwca.
Adam Niedzielski pytany o sprawę szczepień przeciwko HPV oraz o kampanię informacyjną wyjaśnił, że e-szkolenia dla przedstawicieli podstawowej opieki zdrowotnej dotyczące przebiegu szczepień przeciw HPV dla 12- i 13-latków cały czas się odbywają.
Przekazał również, że do zapisów na szczepienie zostanie wykorzystany system e-rejestracji. Jednocześnie wskazał, że w piątek będą podane zarówno szczegóły dotyczące samej akcji szczepień, jak i kampanii informującej.
Jak dodał rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz, POZ zamawiają już szczepionki, a osoby, które mają przeprowadzać szczepienie, są wyszkolone w tym zakresie.
W Polsce każdego roku notuje się ponad 3 tys. nowotworów związanych z zakażeniem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego). Rozpoznawanych jest także kilkadziesiąt tysięcy stanów przedrakowych.

Rak szyjki macicy nadal poważnym problemem
Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii w najbliższym wydaniu „Medical Tribune” (majowo-czerwcowe), szczepionki są bardzo skuteczne w ograniczaniu szerzenia się zakażeń HPV, co jest celem tych działań. HPV odpowiada za ponad 99% raków szyjki macicy, a także za inne choroby rzadziej występujące: raki prącia, odbytu, całą grupę raków nosogardła. – Z punktu widzenia zdrowia publicznego najpoważniejszym problemem są zachorowania na raka szyki macicy, dotykającego kobiety w sile wieku, które uległy zakażeniu. Jeśli choroba jest późno rozpoznana, pacjentki umierają – zaznacza prof. Wysocki.
Ważny okres podania
Chorobom tym można zapobiegać dzięki szczepieniom.
Szczepienie przyjęte przez dziecko chroni je przez całe życie. Szczepionki przeciw HPV zapewniają ochronę przed chorobami (w szczególności przed złośliwymi nowotworami), bo uruchamiają naturalne mechanizmy obronne.
Najskuteczniejsze są wtedy, kiedy zostaną podane przed rozpoczęciem aktywności seksualnej – dlatego ważne są szczepienia i edukacja młodzieży.
Na rynku dostępne są trzy szczepionki: 2-walentna, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18.
Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.

Kongres poświęcony HPV
Problematyka szczepień przeciwko HPV zostanie poruszona podczas kongresu „Najnowsze trendy w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu raka szyjki macicy”, który odbędzie się w dniach 2-3 czerwca 2023 roku. Pierwszego dnia kongresu planujemy warsztaty skierowane do osób zajmujących się etapem podstawowym i diagnostycznym profilaktyki wtórnej raka szyjki macicy oraz szkolenia kolposkopowe, których uczestnicy otrzymają certyfikat Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. W drugim dniu kongresowym odbędą się zarówno sesje plenarne, specjalistyczne, warsztatowe, jak i sesje przypadków klinicznych ułożone w taki sposób, aby osoby zainteresowane różnymi aspektami profilaktyki pierwotnej (szczepień), wtórnej (wykrywanie i leczenie stanów przedrakowych) oraz diagnostyki i leczenia inwazyjnego raka szyjki macicy mogły skorzystać z przygotowanego bogatego programu merytorycznego konferencji.
Wydarzenie adresowane jest szczególnie do: ginekologów, ginekologów onkologów, lekarzy rodzinnych, pediatrów, położnych i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej, diagnostów laboratoryjnych, cytologów, patomorfologów oraz innych osób posiadających prawo wykonywania zawodu medycznego zaangażowanych w profilaktykę, diagnostykę i leczenie raka szyjki macicy.

id