Podwyżki, inflacja i spłata długu zdrowotnego. NFZ zwiększy kontrakty

Gdzie trafi dodatkowe 15 mld zł?

Dodatkowe 11 mld zł trafi do szpitali działających w sieci, a 4 mld zł do pozostałych placówek systemu – poinformował minister Adam Niedzielski na wspólnej konferencji Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia 25 maja.
Minister zdrowia Adam Niedzielski i prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak zapowiedzieli wzrost finansowania szpitali.
Ile dla szpitali powiatowych?
Minister zaznaczył, że system ochrony zdrowia nigdy nie był tak finansowo doceniony jak obecnie, co jest możliwe dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Dodał, że resort przeanalizował, jakie środki są potrzebne szpitalom na wypłatę podwyżek od lipca, ale też koszty związane z inflacją.
Chciał docenić te podmioty, które realizują nadwykonania i przyczyniają się tym samym do odbudowy zdrowia publicznego po pandemii COVID-19. – Podjęliśmy decyzję, by w ramach limitów szpitali finansowanych ryczałtowo zwiększyć je o 10 proc. – powiedział Niedzielski.
Według Filipa Nowaka, prezesa NFZ, 5 mld zł trafi do szpitali powiatowych, ponieważ są one szpitalami pierwszego kontaktu dla pacjentów. – Proponujemy to dofinansowanie poprzez podniesienie ceny, ale też doceniamy szpitale, które przyczyniły się do spłaty długu zdrowotnego po COVID-19. Zwiększenie kontraktu będzie proporcjonalne do poziomu realizacji kontraktu w pierwszym kwartale 2023 r. – tłumaczył.
Dodał, że także szpitale, które mają przejściowe trudności z realizacją kontraktu, mogą liczyć na większe wyceny.
Interna, chirurgia ogólna oraz położnictwo – zyskają
Według szefa NFZ, dzięki dodatkowym środkom ma zwiększyć się opłacalność świadczeń z zakresu interny, chirurgii ogólnej oraz położnictwa. Ma to też odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe.
Niedzielski mówił także o wzroście minimalnych wynagrodzeń. Zapowiedział zwiększenie puli na wynagrodzenia dla pracowników kontraktowych, nie tylko medycznych – o ok. 7 mld zł w skali roku. Przewidziano też inflacyjną korektę wyceny świadczeń medycznych przez NFZ.
W sumie – tłumaczył minister – finansowanie zwiększy się o 15 mld zł.
Prezes NFZ pytany o źródła finansowania zapewnił, że wydatki mieszczą się w planie finansowym. – Posiadamy jeszcze rezerwę ogólną i to jest także istotne źródło finansowania, poza tym posiadamy także fundusz zapasowy – dodał Filip Nowak.

id