Aterektomia orbitalna pozwoli skuteczniej leczyć pacjentów z miażdżycą naczyń

Szpital Uniwersytecki w Krakowie wprowadził nowy zabieg

Zabieg aterektomii orbitalnej tętnic obwodowych wykonano w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie po raz pierwszy w Małopolsce oraz drugi raz w kraju.
Aterektomia orbitalna tętnic obwodowych to nowoczesna, małoinwazyjna metoda leczenia, pozwalająca na redukcję silnie uwapnionych blaszek miażdżycowych, co następnie umożliwia ich skuteczne poszerzenie cewnikiem balonowym, a co za tym idzie – przywrócenie prawidłowego ukrwienia kończyny.
Zmiany takie dotychczas stanowiły duże wyzwanie dla chirurga, niejednokrotnie uniemożliwiając efektywne leczenie pacjentów. – Dzięki dostępowi do coraz szerszego wachlarza technik oraz właściwej kwalifikacji zwężeń do odpowiedniej metody leczenia możemy obecnie jeszcze skuteczniej leczyć pacjentów w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie – informują lekarze.
Skład zespołu operacyjnego tworzyli m.in. specjaliści z Oddziału Klinicznego Chirurgii Naczyniowej: dr n. med. Katarzyna Zbierska-Rubinkiewicz oraz dr n. med. Jerzy Krzywoń.
Przypomnijmy: miażdżyca jest przewlekłą chorobą zapalną tętnic. Komórki zapalne oraz cholesterol pochodzący z krwi gromadzą się w ścianie naczynia, tworząc blaszkę miażdżycową.
To właśnie gromadzenie się i rozrastanie blaszek miażdżycowych przyczynia się do zgonu około 30 tys. Polaków, stając się tym samym trzecią najczęstszą przyczyną zgonów.
Przy zwężeniu średnicy światła naczynia przez blaszkę miażdżycową o mniej niż 50% u pacjenta nie występują dolegliwości, gdyż przepływ krwi jest wystarczający w stosunku do zapotrzebowania mięśnia sercowego.
Gdy zwężenie osiąga poziom powyżej 80%, powoduje niedokrwienie serca i objawy dławicowe.
Dalsze powiększenie się blaszki lub jej pęknięcie i wytworzenie na jej powierzchni skrzepliny prowadzi do całkowitego zamknięcia naczynia, wskutek czego dochodzi do zawału mięśnia sercowego.

id