BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Dla kogo program Profilaktyka 40+ w nowej odsłonie
Po dwóch latach badań resort wprowadzi istotne zmiany
Ministerialny program Profilaktyka 40+ od początku nie cieszył się popularnością. Od czasu jego uruchomienia 1 lipca 2021 r. skorzystało z niego 20 proc. z uprawnionych 20 mln Polaków.
Resort się nie poddaje i wciąż zachęca do przebadania się. Od lipca wprowadza nowości. Między innymi badania będą dostępne także dla tych pacjentów, którzy już raz skorzystali z programu profilaktycznej diagnostyki.
Niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o dwumilionowym pacjencie przebadanym w ramach programu Profilaktyka 40+. Największe zainteresowanie programem było w województwach lubelskim i wielkopolskim. – Liczymy na więcej, dlatego badania można zrobić do końca czerwca 2024 r., a już od lipca 2023 r. wprowadzamy możliwość ponownej diagnostyki – czytamy.
Według resortu pakiet w ramach Programu 40+ nie będzie – zgodnie z pierwotnymi założeniami – przysługiwał pacjentowi co 5 lat. Zasady zmienią się tak, by ponowne badania były możliwe po 12 miesiącach od poprzednich. Ponadto program będzie przedłużony do 30 czerwca 2024 r. (czyli o pół roku).
Dodatkowo od 1 lipca dla podmiotów pojawi się obowiązek wykorzystania centralnej elektronicznej rejestracji. Dzięki temu zapisy na poszczególne badania będą dla pacjentów łatwiejsze, szczególnie jeśli chodzi o informację o dostępności terminów u wszystkich świadczeniodawców.
Pacjenci, którzy dostaną skierowanie, będą mogli zapisać się na badanie za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, infolinii lub bezpośrednio u świadczeniodawcy.
Po udzieleniu świadczenia realizator programu pilotażowego wprowadzi odpowiednią informację do centralnej elektronicznej rejestracji.
Dlatego lecznice, które będą chciały realizować program, będą musiały spełnić określone warunki: m.in. muszą być podłączone do systemu P1, dysponować odpowiednim oprogramowaniem informatycznych, a także umożliwiać dostęp do centralnej elektronicznej rejestracji i grafików.
Realizatorzy, którzy spełniają nowe warunki, powinni to zgłosić do Narodowego Funduszu Zdrowia do 15 czerwca br.
Podstawowy pakiet badań obejmuje:
• morfologię,
• stężenie cholesterolu całkowitego i glukozy,
• pomiar tętna i ciśnienia tętniczego,
• określenie współczynnika masy ciała (BMI – Body Mass Index),
• zbadanie pacjenta przez lekarza,
• ocenę czynników wystąpienia u pacjenta chorób układu krążenia, onkologicznych lub cukrzycy.
Pakiet pogłębiony, w poszczególnych grupach pacjentów, obejmuje:
• kontrolne badania biochemiczne krwi (diagnostyka chorób układu krążenia): stężenie cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, triglicerydów,
• kontrolnie stężenie glukozy na czczo lub hemoglobiny glikowanej (HbA1c) lub doustny test obciążenia glukozą (diagnostyka cukrzycy),
• badanie EKG (diagnostyka chorób układu krążenia),
• USG jamy brzusznej w kierunku tętniaka aorty,
• test na obecność krwi utajonej w kale (diagnostyka onkologiczna w kierunku raka jelita grubego),
• stężenie PSA (diagnostyka onkologiczna w kierunku raka prostaty u mężczyzn),
• konsultację lekarza specjalisty, np.: onkologa, kardiologa, diabetologa.