Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Co zmieni zniesienie stanu epidemii 1 lipca
Część modyfikacji dotyczy bezpośrednio medyków
1 lipca 2023 r. odwołany zostanie w Polsce stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 – wynika z nowego tzw. rozporządzenia covidowego, które opublikowano w Dzienniku Ustaw. Wraz z nim zniknie obowiązek noszenia maseczek w szpitalach, przychodniach i innych placówkach ochrony zdrowia. Zniesiony zostanie też obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 wśród medyków.
Zakończenie stanu zagrożenia oznacza też zmiany dla pracowników i pracodawców. Trzeba będzie wykonać zaległe badania okresowe, co może oznaczać większe kolejki w gabinetach.
Stan epidemii i zagrożenia epidemicznego w Polsce
Stan zagrożenia epidemicznego obowiązywał od 16 maja 2022 r. Tego dnia rozporządzenie ministra zdrowia zniosło obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii, zastępując go właśnie stanem zagrożenia.
Do zniesienia stanu zagrożenia przymierzano się kilka razy. Najpierw miał to być początek tego roku, jednak w Europie odnotowano wzrost liczby zakażeń oraz nowe warianty wirusa, wobec czego epidemiolodzy odradzali ten ruch.
Kolejne terminy, w jakich resort zdrowia przymierzał się, aby stan zagrożenia epidemicznego został zniesiony, to 31 marca, później koniec kwietnia.
Sprzeciwiały się temu samorządy lokalne, alarmując, że nagłe zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego wywoła lawinę problemów prawnych i organizacyjnych. Bo choć rozporządzenie odnosi się głównie do nakazu noszenia maseczek w aptekach, szpitalach i innych podmiotach leczniczych, to stan zagrożenia epidemicznego wpływa na obowiązywanie tzw. ustawy covidowej, a ta zmienia kilkadziesiąt innych ustaw.
Dla powiatów największym kłopotem było funkcjonowanie zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Samorządowcy obawiali się, że powrót do „zwykłego trybu” spowoduje lawinę wniosków od osób, którym skończyła się ważność orzeczenia i w efekcie zakorkowanie działalności komisji. Ważność orzeczenia wpływa na prawo do świadczeń opiekuńczych, kart parkingowych oraz świadczeń na podstawie przepisów o pomocy społecznej.
Rekomendowali oni koniec czerwca jako datę zniesienia stanu epidemii.
Co zmienia stan epidemii
Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zarówno stan epidemii, jak i zagrożenia epidemiologicznego umożliwiają:
- czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
- czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
- czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
- wprowadzenie zakazu organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
- wprowadzenie obowiązku wykonania określonych zabiegów sanitarnych,
- nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,
- czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców,
- czasową reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły,
- obowiązek poddania się badaniom lekarskim przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie,
- obowiązek stosowania określonych środków profilaktycznych i zabiegów,
- obowiązek poddania się kwarantannie,
- czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia,
- nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów,
- nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach,
- zakaz opuszczania strefy zero przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie,
- nakaz określonego sposobu przemieszczania się,
- nakaz zakrywania ust i nosa w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu.