Farmaceutom za szczepienia już dziękujemy
Koniec możliwości zaszczepienia się w aptece przeciwko COVID-19
„Z dniem 30 czerwca br. − ostatnim obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego − wygasły uprawnienia farmaceutów do realizacji szczepień przeciw COVID-19” – przypomniał Narodowy Fundusz Zdrowia w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej. „W związku z tym od 1 lipca nie będzie możliwości zaszczepienia się w aptece” − czytamy.
Jak informuje NFZ, farmaceuci tym samym utracili uprawnienia do wykonywania tych szczepień.
Fundusz wskazuje, że farmaceuci uzyskali uprawnienia do realizacji szczepień ochronnych czasowo – na okres trwania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, na mocy ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Apteki były cennym wsparciem
„Wszystkie punkty szczepień zlokalizowane w aptekach byłym cennym wsparciem w prowadzonej akcji szczepiennej w najbardziej nasilonym okresie epidemii” − przyznaje w komunikacie NFZ.
Fundusz zapewnia jednocześnie, że wciąż można się szczepić przeciwko COVID-19. Do odwołania szczepienia te będą kontynuowane w punktach szczepień będących podmiotami wykonującymi działalność leczniczą, przez uprawniony personel medyczny.
Historia szczepień w aptekach
Oznacza to, że zapis prawa farmaceutycznego dopuszczający możliwość organizowania punktów szczepień w aptekach obowiązywał niewiele ponad rok: od 29 maja 2021 r. Zgodnie z nim szczepienia mogły być wykonywane tylko w aptekach ogólnodostępnych, które spełniły określone wymagania lokalowe, techniczne i kadrowe.
Z kolei od 2 kwietnia ubiegłego roku nie tylko lekarze, ale także inne osoby z personelu medycznego, w tym farmaceuci, mogli kwalifikować pacjentów do szczepienia, o ile ukończyli odpowiedni kurs i zdobyli certyfikat.
Natomiast od 26 stycznia za sprawą ustawy z 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 farmaceuci, ale także fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni zyskali prawo do wykonania szczepień. Aby wykonywać szczepienia przeciw COVID-19, niezbędne było ukończenie dwustopniowego kursu złożonego z części teoretycznej i praktycznej obejmującego m.in. zasady przygotowywania i podawania szczepionek przeciw COVID-19, prawidłowo przeprowadzonej resuscytacji krążeniowo-oddechowej czy postępowania w przypadku pojawienia się wstrząsu anafilaktycznego.