Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego dla wszystkich zawodów medycznych

Konieczna integracja medyków i równy dostęp do wiedzy

Kształcenie podyplomowe zawodów medycznych będzie podlegało jednej instytucji: Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego – wynika z projektu nowelizacji, którym 4 lipca zajmie się rząd na swoim posiedzeniu.
Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych zostanie włączone do CMKP.
W tej chwili za kształcenie podyplomowe w zawodach medycznych odpowiadają dwa podmioty.
Organizowanie szkolenia lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych oraz innych osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych, które wykonują zawody mające zastosowanie w ochronie zdrowia, spoczywa na Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego.
Natomiast kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych jest domeną Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.
Według autora projektu, resortu zdrowia, taki dualizm jest problematyczny. Wpływa na ograniczenie pielęgniarkom i położnym równego dostępu do osiągnieć naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Utrudnia także wymianę doświadczeń i integrację przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych, a tym samym ogranicza możliwość rozwoju zawodowego.
Zasadne jest więc stworzenie jednej instytucji dla kształcenia podyplomowego wszystkich zawodów medycznych.
To niejedyna zmiana. Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że konieczne jest usprawnienie funkcjonowania CMKP.
Połączenie centrów minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w październiku 2022 r. podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 w CMKP.

id, PAP