Opieka koordynowana także dla dzieci i młodzieży

Ważna zmiana w POZ

Zespół do spraw wdrożenia opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej rozszerzył rekomendację dla grupy pacjentów poniżej 18. r.ż. – poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia
Od 1 lipca świadczeniami zdrowotnymi w ramach budżetu powierzonego opieki koordynowanej objęci będą pacjenci <18 r.ż. zapisani do danego świadczeniodawcy.
Mimo że zakres badań i konsultacji opieki koordynowanej przeznaczony jest dla osób dorosłych z chorobami przewlekłymi, członkowie zespołu uznali, że w uzasadnionych medycznie przypadkach powinny korzystać z niej również dzieci.

Opieka koordynowana w POZ
Opieka koordynowana to wiele możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ może zlecić pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty.
Leczenie jest oparte na Indywidualnym Planie Opieki Medycznej (IPOM) i uwzględnia nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą oraz dodatkowe konsultacje, np. z dietetykiem.

Ministerialny zespół
Zespół do spraw wdrożenia opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej został powołany zarządzeniem ministra zdrowia z 29 grudnia 2022 r., by monitorować wdrażanie opieki, ale też proponować rozwiązania legislacyjne. Jego przewodniczącą jest dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Dla których pacjentów opieka koordynowana?
Opieka koordynowana jest dla pacjentów ze schorzeniami z zakresu:
•    kardiologii
•    diabetologii
•    chorób płuc
•    endokrynologii.
To właśnie na te choroby najczęściej cierpią Polacy.
W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych dziedzin, lekarz POZ przeprowadza kompleksową poradę i ustala indywidualny plan leczenia.

Więcej badań i dodatkowe porady
Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ poszerza listę badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o:
•    pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG
•    EKG wysiłkowe
•    Holter EKG (24-, 48-, 72-godz.)
•    USG Doppler naczyń kończyn dolnych
•    ECHO serca.
Do tej pory na te badania kierował lekarz specjalista.
Ponadto lekarz POZ może zlecić pacjentowi (w sytuacji medycznie uzasadnionej) konsultacje z dietetykiem (przy rozpoznaniu np. cukrzycy) oraz konsultacje z lekarzem specjalistą z zakresu diabetologii, endokrynologii, kardiologii, pulmonologii lub alergologii.
Poszerzenie katalogu badań w POZ skraca czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, pozwala na szybsze postawienie diagnozy i wprowadzenie właściwego leczenia.

Przychodzi lekarz do lekarza
Nowym rozwiązaniem jest możliwość konsultowania stanu zdrowia pacjenta przez lekarza POZ z lekarzem specjalistą. Konsultacje lekarskie są prowadzone również zdalnie.
Bezpośrednie omówienie wyników badań pacjenta i dalszego przebiegu leczenia między lekarzami wpływa na większą skuteczność terapii oraz bezpieczeństwo pacjenta.

Koordynator przewodnikiem pacjenta
Koordynator opieki w POZ po raz pierwszy pojawił się w październiku 2021 r. Wtedy jego zadania skupiały się na działaniach profilaktycznych.
Opieka koordynowana wzmacnia rolę koordynatora, który dba m.in. o lepszą komunikację na linii lekarz – pacjent, szczegółowo informuje pacjenta o kolejnych etapach leczenia, współpracuje z osobami, które udzielają świadczeń medycznych w ramach opieki koordynowanej. Nie ma wymagań, aby była to osoba nowo zatrudniona. Zadania koordynatora często realizuje personel, który już pracuje w poradni.

Wprowadzenie opieki koordynowanej
NFZ przypomina, że wprowadzenie opieki koordynowanej w konkretnej przychodni jest dobrowolne. Przychodnie od 1 października 2022 r. występują do oddziałów wojewódzkich NFZ z wnioskiem o rozszerzenie umowy o usługi związane z opieką koordynowaną. Oddział wojewódzki NFZ sprawdza wnioski i podpisuje aneksy do umów. Wówczas konkretne placówki POZ poszerzają swoją ofertę dla pacjentów.

id