Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Gdy lekarz odczuwa niepewność, czyli młody dorosły w gabinecie psychiatry
Konferencja dla profesjonalistów
Pacjent w okresie granicznym, kiedy nie jest już dzieckiem, a jeszcze nie jest w pełni dorosły, dla opiekujących się nim psychiatrów stanowi szczególne wyzwanie. Szuka swojej tożsamości w różnych obszarach życia. Jest niepewny swojej roli społecznej, przyszłości, a czasem nawet tego, kim jest. Zastanawia się, czy jest zdrowy, czy potrzebuje pomocy i czy warto jej szukać.
Wątpliwości lekarza
Opiekujący się nim lekarze starają się jak najlepiej uwzględnić odrębności biologiczne, psychologiczne i społeczne tego okresu. Niekiedy jednak im także udziela się niepewność. Dla profesjonalistów pierwszym pytaniem i pierwszą trudnością jest to, kto ma się zająć pacjentem. Kto ma postawić całościową diagnozę i zaplanować leczenie: psychiatrzy dzieci i młodzieży, czy może psychiatrzy pracujący z dorosłymi, którzy decydują się przyjmować także osoby nastoletnie?
Czy nastolatka należy traktować jak bardzo młodego dorosłego, czy odwrotnie? Czy o młodych dorosłych najlepiej myśleć jak o podrośniętych nastolatkach?
Konferencja „Tożsamość i niepewność”
Dylematy te, a także możliwe rozwiązania, przybliżą uznani polscy eksperci podczas konferencji pt. „Tożsamość i niepewność. Psychiatria i psychoterapia nastolatków i młodych dorosłych”, która odbędzie się w dniach 8-9 września na terenie WUM przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie.
Specjaliści przyjrzą się zagadnieniom diagnozy, farmakoterapii, psychoterapii i innym wyzwaniom zmieniających się czasów, z którymi mierzy się pacjent w późnej adolescencji i wczesnej dorosłości.
Poszukiwane tematy
Nie zabraknie tematów trudnych i budzących kontrowersje, takich jak odpowiedź na pytanie, czym jest eksplorowanie seksualności i jakie są granice normy, które przedstawi dr n. med. Izabela Fornalik. Jakie są podobieństwa i różnice w uzależnieniach u nastolatków i dorosłych wyjaśnią mgr Jolanta Ryniak oraz dr Agnieszka Chemperek. Przedstawione będą także wyniki badań wśród polskich nastolatków dotyczących szans i zagrożeń online, które omówi dr hab. n. hum. Jacek Pyżalski.
Jednym z pojawiających się wyzwań jest opieka nad nastolatkami z populacji LGBT+. Na pytania z tym związane odpowie dr hab. n. społ., prof. UJ Grzegorz Iniewicz podczas sesji „Ciało, umysł i seksualność”. Lek. Łukasz Szostakiewicz wyjaśni, jakie obowiązują standardy medyczne w postępowaniu w dysforii płciowej.
Więcej informacji
Na konferencję skierowaną do profesjonalistów zapraszają organizatorzy, wśród których są m. in. dr hab. n. med. Barbara Remberk, dr hab. n. med. Maciej Pilecki, prof. dr hab. n. med. Tomasz Wolańczyk i lek. Katarzyna Wójcicka.
Szczegóły można śledzić na stronie internetowej wydarzenia: https://tozsamosciniepewnosc.conrego.com/