Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Powstanie lista zabiegów medycyny estetycznej zastrzeżonych dla lekarzy?
Tego domaga się samorząd lekarski
Pilnie potrzebna jest lista procedur z zakresu medycyny estetycznej zastrzeżonych do wykonywania wyłącznie przez lekarzy – zgodzili się uczestnicy dyskusji w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej poświęconej problemom związanym z koniecznością uregulowania tej dziedziny.
Zebrani przekonywali, że zabiegi medycyny estetycznej związane z większym ryzykiem pojawienia się niechcianych efektów, powinni wykonywać wyłącznie lekarze i lekarze dentyści. Tylko oni mają kwalifikacje i doświadczenie potrzebne niezbędne w razie wystąpienia powikłań. Ministerstwo Zdrowia powinno określić zakres tego typu procedur.
- Przez 30 lat sprawy dotyczące medycyny estetycznej nie zostały uregulowane. Pojawił się zawód kosmetologa. Jednak wedle dzisiejszego stanu prawnego kosmetolodzy nie chcą, by ich profesja znalazła się w zakresie zawodów medycznych, a chcą de facto pracować w branży medycznej i wykonywać zabiegi medyczne – mówiła obecna na spotkaniu senator RP Agnieszka Gorgoń-Komor.
- Konsekwencje tych zabiegów ponoszą pacjenci. My – lekarze dermatolodzy – z kolei ponosimy odpowiedzialność za ich leczenie i naprawienie błędów, za leczenie reakcji alergicznych i odczynów, co jest nie do zaakceptowania — przekonywała Ewa Kaniowska, lekarz dermatolog, prezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, członek Europejskiego Stowarzyszenia Dermatologów Estetycznych oraz Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Mezoterapii.
Jej zdaniem pacjenci od początku powinni być prowadzeni przez lekarza. Niestety, według badań 70% Polek jest przekonanych, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonuje się w gabinecie kosmetycznym. - Musimy walczyć z tym przekonaniem – mówiła dr Kaniowska.
Zebrani przyznali, że dotychczasowe propozycje uregulowania medycyny estetycznej nie przyniosły rezultatów. Ustalili więc kolejne działania. Przypomnieli, że lekarskie towarzystwa naukowe związane z medycyną estetyczną, przygotowały listę procedur, która była konsultowana z samorządem lekarskim. Została przekazana Ministerstwo Zdrowia, lecz wciąż nie weszła w życie. Ich zdaniem, trzeba wrócić do tej inicjatywy.
Spotkanie było wspólną inicjatywą NIL oraz senator Agnieszki Gorgoń-Komor, przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Regulacji Medycyny Estetycznej.