Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Nowatorskie operacje szansą na macierzyństwo pacjentek z endometriozą
Sukces śląskich specjalistów
Lekarze z Katowickiego Centrum Onkologii przeprowadzili pierwszą w województwie śląskim i jedną z pierwszych w kraju operację skleroterapii torbieli endometrialnej u pacjentki z endometriozą.
Pacjenta zgłosiła się do ośrodka z powodu bólu. Przyczyną była powiększająca się torbiel endometrialna. Z uwagi na plany macierzyńskie pacjentki lekarze poszukiwali nowatorskich metod, które - w odróżnieniu od stosowanych do tej pory - nie uszkadzają jajników i dają szansę na macierzyństwo.
Zdecydowali się na zastosowanie skleroterapii metodą laparoskopową. Jak wyjaśnił w TVP Katowice dr Daniel Kurczyński, ginekolog, onkolog, kierownik bloku operacyjnego Katowickiego Centrum Onkologii, operacja polegała na laparoskopowym odessaniu zawartości torbieli i podaniu do środka alkoholu absolutnego, który niszczy ogniska endometriozy. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia jajnika jest niewielkie, utrata rezerwy jajnikowej minimalna, a pacjentka ma szansę na zajście w ciążę.
Endometrioza prowadzi do niepłodności, a nawet do niepełnosprawności. Kluczem do skutecznej terapii jest szybka diagnoza, w czym pomocne są nieinwazyjne badania m. in. rezonans i USG ukierunkowane na diagnostykę endometriozy.
Według szacunków lekarzy na endometriozę w Polsce mogą chorować nawet trzy miliony kobiet. Ministerstwo Zdrowia w marcu powołało zespół, który pracuje nad stworzeniem systemu diagnostyki i leczenia endometriozy w Polsce.