Do psychologa na NFZ bez skierowania

Kolejki do psychiatrów wciąż ogromne

Rząd proponuje dopisanie do listy specjalistów, do których nie jest wymagane skierowanie, dodatkową pozycję - psychologa dla osób dorosłych.
Propozycja znalazła się w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie. Przewidziano w nim zmianę ustawie o świadczeniach, a konkretnie w przepisie, który wyszczególnia, kiedy nie jest konieczne skierowanie, by skorzystać z opieki specjalisty w ramach ubezpieczenia w NFZ.

Pandemia ustała, problemy nie
Warto przypomnieć, że osoby dorosłe mogły dostać się do psychologa bez skierowania w czasie pandemii COVID-19. O to rozwiązanie zabiegali psychiatrzy, którzy nie byli w stanie zapewnić pomocy rosnącej rzeszy ludzi w złej kondycji psychicznej. Brak skierowań do psychologów wprowadzono, by zapewnić pacjentom wsparcie psychologiczne w sytuacji, gdy kolejki do psychiatrów praktycznie uniemożliwiały dostęp do usług.
Choć pandemia wywołana koronawirusem ustała (1 lipca zniesiono stan zagrożenia epidemicznego), to potrzeba profesjonalnej opieki psychologicznej w społeczeństwie jest nadal ogromna. Stąd propozycja, by psychologowie nadal byli wsparciem w pracy dla psychiatrów i nadal przyjmowali pacjentów w systemie publicznej opieki zdrowotnej bez wymogu skierowania.

Kiedy bez skierowania
Przypomnijmy: obecnie, zgodnie z Art.  57. ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, świadczenia specjalistyczne udzielane są na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Skierowanie nie jest wymagane do świadczeń:
1) ginekologa i położnika;
2) dentysty;
3) wenerologa;
4) onkologa;
5) psychiatry;
6) dla osób chorych na gruźlicę;
7) dla osób zakażonych wirusem HIV;
8) dla inwalidów wojennych i wojskowych, osób represjonowanych, kombatantów, żołnierzy zastępczej służby wojskowej, działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz osób deportowanych do pracy przymusowej;
9) dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych;
10) w zakresie leczenia uzależnień (uzależnionych i współuzależnionych)
11) dla uprawnionego żołnierza lub pracownika, w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa, oraz uprawnionego żołnierza lub pracownika, którego ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%;
12) dla weterana poszkodowanego, w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa, oraz dla weterana poszkodowanego, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%;
13) psychologicznych, psychoterapeutycznych i środowiskowych dla dzieci i młodzieży.

id