Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Gdy medyka dotknie kryzys psychiczny. Nowy program pomocy
Ze wsparcia mogą skorzystać lekarze i studenci medycyny
Bezpośrednią interwencję kryzysową, porady psychologiczne i sesje terapii indywidualnej dla kadry medycznej oraz studentów kierunków medycznych uruchomi Fundacja „Nie widać po mnie”. Pomoc dostępna będzie już w od sierpnia na stronie psychologdlamedyka.pl – informuje w rozmowie z Podyplomie.pl Urszula Szybowicz, prezes Fundacji „Nie Widać Po Mnie”.
Program sfinansuje Ministerstwo Zdrowia. Pomoc odbywać się będzie poprzez platformę online. Będzie ona podzielona na dwa moduły:
- bezpośredniego wsparcia psychologicznego,
- moduł edukacyjny.
- Nadrzędnym celem programu jest doraźna, niezwłoczna pomoc medykom w kryzysie psychicznym i emocjonalnym wywołanym nagłą, trudną sytuacją, będącym efektem przedłużającego się stresu lub wcześniejszych traumatycznych wydarzeń, a także natężenia negatywnych emocji związanych z pandemią COVID-19 – informuje Fundacja.
Szybka interwencja
Kadra medyczna i studenci kierunków medycznych będą mogli skorzystać z natychmiastowej pomocy psychologów, psychologów klinicznych oraz psychoterapeutów. Spotkania umawiane będą wyłącznie za pośrednictwem platformy online, gdzie zamieszczony zostanie kalendarz z dostępnością specjalistów.
Jeśli w trakcie pierwszego spotkania konsultacyjnego psycholog stwierdzi potrzebę terapii, medyk będzie mógł z niej skorzystać w ramach programu. Dla każdej takiej osoby przewidziano do 4 bezpłatnych sesji trwających po ok. 50 minut. Odbędą się one niezwłocznie, w dogodnych terminach.
W ramach programu dostępnych będzie ponad 100 psychologów, psychologów klinicznych i psychoterapeutów.
Oprócz zdalnych konsultacji przewidziano także sesje terapeutyczne w trybie stacjonarnym we wszystkich miastach wojewódzkich. Program przewiduje realizację 15 tys. bezpośrednich interwencji kryzysowych.
Zaplanowano też psychoedukację medyków i studentów zawodów medycznych w zakresie stanów emocjonalnych związanych z charakterem pracy, objawów zaburzeń psychicznych oraz technik relaksacyjnych.
Dostępne będą poradniki i webinary prowadzone przez psychologów i psychologów klinicznych i materiały dydaktyczne z zakresu technik relaksacyjnych.
Dla kogo pomoc?
Przedsięwzięcie skierowane jest do szeroko rozumianej kadry medycznej, między innymi: lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników, fizjoterapeutów, diagnostów i farmaceutów.
Skorzystać będą mogli także studenci kierunków medycznych, którzy mierzą się z przeciążeniem, stresem, presją czy niepokojem.
Dodatkowe informacje o programie
Głównym realizatorem zadań programu jest Falck Medycyna. Jest to największe, wiodące prywatne przedsiębiorstwo w zakresie dostarczania usług medycznych, wyspecjalizowane w zakresie specjalistycznego transportu medycznego. Wsparciem merytorycznym i organizacyjnym służyć będzie Fundacja Nie Widać Po Mnie, której misja skupia się na szeroko pojętej psychoedukacji społeczeństwa w zakresie zdrowia psychicznego.
Środki przyznane zostały przez Ministerstwo Zdrowia w ramach „Programu wsparcia psychologicznego kadry medycznej” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Działania 7.1 Osi priorytetowej VII Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia.
Realizacja zadań zakończy się 30 listopada 2023, natomiast dostęp do materiałów edukacyjnych będzie zapewniony użytkownikom platformy do 30 czerwca 2024 r.