Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Sejm przyjął dwie ważne dla lekarzy ustawy. Co z no-fault?
Projekty Niedzielskiego już na biurku Prezydenta
Po długich perypetiach związanych z kolejnymi projektami sztandarowych ustaw ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, 28 lipca Sejm przyjął dwie ważne ustawy w ochronie zdrowia: ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, a także o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
W przyjętej przez Sejm wersji ustawy o jakości nie ma oprotestowanej przez lekarzy wersji klauzuli „no-fault". Nad rozwiązaniami dotyczącymi odpowiedzialności za błędy pracuje powołany niedawno zespół przy MZ.
Senat wnioskował o odrzucenie całości projektu. Za przyjęciem wniosku Senatu zagłosowali posłowie Koalicji Obywatelskiej. Posłowie Lewicy i Koalicji Polskiej w większości wstrzymali się od głosu. Z kolei wszyscy obecni na piątkowym głosowaniu posłowie PiS opowiedzieli się za ustawą.
Przyjęta ustawa wprowadza rozwiązania takie jak: wewnętrzny system zarządzania jakością i bezpieczeństwem w placówkach, system autoryzacji i akredytacji oraz rejestrów medycznych. Dzięki temu wyniki diagnostyki i leczenia mają się poprawić, możliwe będzie też porównanie podmiotów udzielających świadczeń pod względem jakości i skuteczności oferowanej opieki.
Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej trafi teraz na biurko prezydenta RP do podpisu.
Przypomnijmy: po niespodziewanym odrzuceniu w kwietniu br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, minister zdrowia zapowiedział, że wróci ona jako projekt poselski.
Jednak odrzuconą ustawę zastąpiły trzy mniejsze projekty ustaw. W pierwszym przewidziano nowy system rekompensat, w drugim - kwestie jakości, a trzeci – w przyszłości – osobno potraktuje kwestię no-fault, czyli odpowiedzialności za błędy medyczne.
W piątek Sejm przyjął także ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która wprowadza system rekompensat za szkody w wyniku leczenia. Będzie je wypłacać Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Maksymalne odszkodowanie może wynieść 200 tys. zł.
Minister zdrowia w mediach społecznościowych nie krył satysfakcji: - Mamy to! Dziś wielki dzień dla wszystkich pacjentów! Sejm uchwalił ustawę o jakości w ochronie zdrowia i zmianę ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Jakość będzie nagradzana a pacjenci cierpiący przez błędy medyczne otrzymają odszkodowania. Pacjent w centrum uwagi - napisał na Twitterze Adam Niedzielski.