Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Unikalna operacja tarczycy z dostępu przez pachę w WIM
Tylko nieliczne światowe ośrodki wykonują tę procedurę
Lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie przeprowadzili pierwszą w Polsce operację robotyczną wycięcia tarczycy z dostępu przez pachę z użyciem robota chirurgicznego da Vinci.
Metoda pozwala uniknąć blizny na szyi długości ok 10 cm, która pozostaje po klasycznej operacji.
Operacja polegała na wprowadzeniu narzędzi w odległym od narządu miejscu, a następnie wycięciu tarczycy w sposób małoinwazyjny. To w konsekwencji pozwoliło uniknąć blizny pooperacyjnej na szyi. Jeżeli zabieg byłby przeprowadzany w sposób klasyczny – taka blizna byłaby nieunikniona.
Pierwszą w Polsce operację przeprowadził dr n. med. Jarosław Szymczuk, specjalista chirurgii ogólnej oraz endokrynologii, przy współudziale proktora dr. Patricka Aidana z Francji.
Podczas operacji operator stoi za konsolą, obserwuje w powiększeniu trójwymiarowy obraz operowanego miejsca i steruje pracą robota przy użyciu manipulatorów. Bez operatora robot nie może wykonywać poszczególnych czynności.
Jak informuje WIM, przeprowadzona procedura „potwierdza pełne wykorzystanie możliwości robota chirurgicznego do wykonywania zabiegów małoinwazyjnych w trudnej lokalizacji”.
Przygotowania do zabiegu trwały niemal rok. Tego typu operacje nieczęsto wykonuje się nawet w najlepszych ośrodkach w Europie. WIM będzie drugim takim ośrodkiem w Europie i jednym z nielicznych na świecie.
NFZ coraz częściej finansuje operacje z użyciem robota dla Vinci. Od 1 sierpnia 2023 r. koszyk świadczeń refundowanych powiększył się o dwie nowe procedury operacyjne z jego zastosowaniem: leczenie raka endometrium oraz raka jelita grubego.
Zdjęcie: ©Tomasz Zaborowski WIM-PIB