Radomscy onkolodzy zyskali nowe narzędzie do walki z rakiem

Nie będą już odsyłać pacjentów na badanie EUS do stolicy

Radomskie Centrum Onkologii stało się pierwszym szpitalem w Radomiu i na południowym Mazowszu, w którym specjaliści wykonują badania endosonograficzne (EUS) – poinformowała Polska Federacja Szpitali na swojej stronie internetowej.
Endosonografia (EUS) to badanie z wykorzystaniem endoskopu o głowicy ultrasonograficznej wysokiej częstotliwości. Łączy dwie metody obrazowania, dzięki czemu możliwa jest zarówno optyczna ocena powierzchni przełyku, żołądka oraz dwunastnicy, jak i za sprawą USG struktur znajdujących się głębiej, 10 centymetrów od głowicy.

Do czego służy badanie EUS
Badanie endosonograficzne pozwala na:
•    dokładną ocenę ściany przewodu pokarmowego – przełyku, żołądka, dwunastnicy i jelita grubego, w tym raków i głębokości ich naciekania, nacieków śródściennych i guzów podśluzówkowych,
•    ocenę dróg żółciowych zewnątrzwątrobowych – w przypadku kamicy przewodowej, poszerzenia o nieznanej przyczynie, guzów zlokalizowanych w drogach żółciowych lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie,
•    ocenę trzustki – w przypadku guzów wykrytych w innych badaniach, torbieli, podejrzenia przewlekłego zapalenia lub guzów neuroendokrynnych narządu,
•    ocenę struktur sąsiadujących z przewodem pokarmowym, w tym lokalnych węzłów chłonnych, guzów innych narządów,
•    pobieranie materiału do badań cytologicznych (np. poszukiwanie komórek nowotworowych), mikrobiologicznych i innych za pomocą igły biopsyjnej,
•    wykonywanie zabiegów leczniczych, takich jak np. drenaż przestrzeni płynowych.
Korzystanie z tej metody nie wyklucza możliwości pobrania wycinku materiału cytologicznego i histopatologicznego ze zmian podczas wykonywania badania obrazowego.

Jak przebiega badanie
Warto podkreślić, że badanie potrafi wykonać niewielu specjalistów, co jest poważną barierą w jego dostępności.
Jak wyjaśnia lek. Wojciech Tynecki, specjalista gastroenterologii i certyfikowany ultrasonografista Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, który dołączył w ostatnim czasie do grona specjalistów Radomskiego Centrum Onkologii, w trakcie badania lekarz umieszcza endoskop przez jamę ustną, przełyk, żołądek do dwunastnicy i przy użyciu kamery ogląda wnętrze oraz błonę śluzową narządów. Oprócz kamery urządzenie wyposażone jest też w głowicę ultrasonograficzną, dzięki której specjalista może zobaczyć nie tylko ścianę przewodu pokarmowego, ale także to, co znajduje się poza zasięgiem obiektywu: trzustkę, wątrobę, nadnercza, węzły chłonne oraz ewentualne patologie. − Zaletą metody jest możliwość wykonania biopsji. Pobrany materiał może być oceniony przez patologa, co daje najpewniejszą diagnozę zmian – mówi lek. Wojciech Tynecki.
Jak dodaje lekarz, metoda jest szczególnie przydatna w przypadku pacjentów, u których stwierdzono zmiany, lecz wymagają one pogłębionej diagnostyki.
Dr n. med. Maciej Chwaliński, dyrektor medyczny Radomskiego Centrum Onkologii, podkreśla ogromne znaczenie nowej metody. Przypomina, że badania EUS na terenie Mazowsza wykonują nieliczne stołeczne szpitale. Placówka w Radomiu jest nie tylko pierwszą taką w mieście, ale także jedyną na terenie południowego Mazowsza. – Dla nas to istotne, bo do tej pory kierowaliśmy naszych pacjentów na zewnątrz, gdzie okres oczekiwania w tej chwili to koniec września, początek października. Teraz możemy wykonać badanie na miejscu w ramach naszego własnego kontraktu – zapewnia dr Chwaliński.

id, źródło: pfsz.org.pl