Multiforum INTERNA 2025 | Kongres online już w piątek (17.01). W programie: 3 sesje - 16 wykładów - Przypadki kliniczne. Bądź razem z nami i zyskaj 6 pkt. edukacyjnych | Kup bilet >
Odszkodowania za błędy medyczne. Nowa, szybsza ścieżka
W lipcu 2024 znikną wojewódzkie komisje do spraw orzekania o błędzie lekarskim
Pacjent będzie mógł dochodzić swoich roszczeń za błędy medyczne u Rzecznika Praw Pacjenta. Dotychczasowe komisje zastąpi Zespół do Spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych przy RPP. Rzecznik przejmie też wszystkie postępowania toczące się przed komisjami w całym kraju, które nie zakończą się do 30 czerwca 2024 roku.
Taką rewolucję zakłada Ustawa z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw, która wejdzie w życie 6 września. Nowa ścieżka ma przyśpieszyć wypłatę pieniędzy pacjentom np. na dalsze leczenie lub rehabilitację. I odciążyć sądy.
Kiedy należy się odszkodowanie
Zgodnie z przepisami pacjent będzie mógł dochodzić roszczeń na szybkiej, pozasądowej ścieżce pod warunkiem, że był leczony w szpitalu ze środków publicznych, czyli „na NFZ", a zdarzenie medyczne dotyczyło:
- zakażenia biologicznym czynnikiem chorobotwórczym (wysokość świadczenia kompensacyjnego: od 2 do 200 tys. zł.),
- uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia (wysokość świadczenia kompensacyjnego: od 2 do 200 tys. zł)
- śmierci (od 20 do 100 tys. zł).
Czego odszkodowanie nie obejmie
Ustawa zakłada, że świadczenie kompensacyjne nie obejmie powikłań, które "są dającymi się przewidzieć następstwami zastosowania danej metody leczenia".