Czy nowi posłowie nie zapomną, że są lekarzami?

Spotkanie dla kandydatów w wyborach parlamentarnych

Lekarze i lekarze dentyści, którzy podjęli decyzję o starcie w nadchodzących wyborach do Sejmu i Senatu RP, mogą przyczynić się do wprowadzenia zamian w ochronie zdrowia, o które walczą lekarze.
Naczelna Izba Lekarska zaprosiła wszystkich kandydujących medyków, niezależnie od ich opcji politycznej, na spotkanie do swojej siedziby w Warszawie.
- Chciałbym, żeby spotkanie miało wymiar środowiskowy i żebyśmy w swoim gronie mogli porozmawiać m.in. o koniecznych reformach ochrony zdrowia, którą parlamentarzyści przyszłej kadencji będą mieli szanse wdrażać w życie – mówi Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. - Cieszę się, że członkowie naszego środowiska biorą aktywny udział w kształtowaniu polityki naszego państwa — dodał.
Kandydaci, którzy zgłoszą chęć udziału w spotkaniu, otrzymają imienne zaproszenia.
Jakimi sprawami powinni zająć się przyszli parlamentarzyści - lekarze?
Najważniejsze oczekiwania zostały sformułowane na liście postulatów przekazanych niedawno nowej minister zdrowia Katarzynie Sójce przez prezesa NRL. Do ich realizacji będą mogli przyczynić się nowi parlamentarzyści.

Oto siódemka NIL:

  1. Zniesienie bezprawnie wprowadzonych limitów na wystawianie recept przez lekarzy.
  2. Przeprowadzenie kontroli wewnętrznej w Ministerstwie Zdrowia i podległej Ministerstwu jednostce – Centrum e-Zdrowia dotyczącej e-bezpieczeństwa danych medycznych oraz niezwłoczne ujawnienie wyników tej kontroli opinii publicznej.
  3. Wycofanie poparcia dla otwierania nowych kierunków lekarskich bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej i odpowiedniego zaplecza dydaktycznego. Wycofanie się z decyzji o zwiększeniu naboru na tzw. nowe uczelnie medyczne.
  4. Natychmiastowe zaprzestanie wydawania tzw. praw wykonywania zawodu w trybie warunkowym i zgód na wykonywanie zawodu lekarza i lekarza dentysty na określony zakres czynności zawodowych. Jedynym dokumentem uprawniającym do pracy w naszym zawodzie w Polsce musi pozostać Prawo Wykonywania Zawodu.
  5. Przekazanie funduszom regionalnym środków na realizację zmian finansowania w stomatologii.
  6. Natychmiastowe wprowadzenie automatyzacji procesu refundacji i zdjęcie z lekarzy obowiązku określania poziomu refundacji.
  7. Pilna analiza indywidualnych przypadków kar finansowych nałożonych na lekarzy przez Narodowy Fundusz Zdrowia za tzw. nienależną refundację i odstąpienie od ich egzekwowania w przypadku, gdy istniały wskazania medyczne do przepisania danego preparatu.

Spotkanie z kandydatami zaplanowano na 14 września 2023 roku o godz. 12.

id