Lekarze i aptekarze czekają na wycenę procedury szczepienia na grypę

Porozumienie Zielonogórskie ogłosiło początek sezonu szczepień

Za chwilę zacznie kolejny sezon grypowy. Jaki będzie, w dużej mierze zależy od nas – przekonują specjaliści medycyny rodzinnej z Porozumienia Zielonogórskiego. Medycy zachęcają pacjentów, by już pomyśleć o szczepieniach przeciw grypie, które w Polsce są dostępne dla każdego od 6-tego miesiąca życia.
Medycy przypominają, że sezon grypowy trwa od października do kwietnia. W ubiegłym roku od września 2022 roku do kwietnia 2023 na grypę zachorowało prawie 6 mln osób, zmarło 121.
W tym sezonie szczepienia są refundowane także dla dorosłych – 50-cio procentowa refundacja przysługuje osobom od 18. do 64. roku życia. Bezpłatne szczepionki przeciwko grypie są dostępne dla kobiet w ciąży, osób w wieku 65+ i dla dzieci od 6-tego miesiąca do 18-tego roku życia.
– Zachęcamy, by zaszczepić się przed rozpoczęciem sezonu grypowego, właśnie teraz – we wrześniu i październiku. Można to zrobić także w każdym innym momencie, nawet w lutym czy marcu, gdy zachorowań jest znacznie więcej – mówi dr Agata Sławin, specjalistka medycyny rodzinnej, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie. – Cieszy mnie fakt, że w tym roku więcej jest zainteresowanych szczepieniami. Codziennie dzwonią pacjenci i pytają o zasady refundacji – dodaje dr Agata Sławin.
Lekarze podkreślają od lat – szczepienie zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę i co ważniejsze – chroni przed powikłaniami groźnymi dla zdrowia, a nawet życia.
– Ja już w połowie sierpnia miałam pierwszy potwierdzony przypadek grypy typu B – u dziecka – mówi Joanna Szeląg, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie. – Najpoważniejsze konsekwencje tej choroby ponoszą osoby starsze, ze współistniejącymi chorobami oraz dzieci. Nie wolno lekceważyć tej choroby np. chodząc do pracy, bo – po pierwsze – zarażamy innych drogą kropelkową. Po drugie – grypa powoduje groźne dla życia powikłania m.in. zapalenie płuc, oskrzeli, uszkodzenia mięśnia sercowego, poważne zaostrzenie chorób przewlekłych – astmy, POCHP, niewydolności serca. Dlatego przy okazji wizyty w naszej poradni zachęcam każdego ze swoich pacjentów do szczepienia.
Jaki będzie rozpoczynający się sezon 2023/24? Specjaliści medycyny rodzinnej mają nadzieję, że w tym roku, dzięki refundacji zaszczepi się więcej osób.
Lekarze i aptekarze czekają jeszcze na wycenę tej procedury. Dotychczas mimo dostępności do szczepień z tej formy profilaktyki korzystało od 4 do 6 proc. uprawnionych dorosłych, dzieci zaledwie 1-2 proc.

id