Poznańscy kardiolodzy wszczepili innowacyjny bezelektrodowy rozrusznik serca

Nowe możliwości opieki nad pacjentami z wolnym rytmem serca

„W Pracowni Elektroterapii Serca po raz pierwszy w Polsce wszczepiono jednojamowy system stymulujący AVEIR (VR) firmy Abbott” – pochwalił się w mediach społecznościowych Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu.
Jak zapewnia szpital, wszczepione 20 września 2023 r. urządzenie jest jedynym na świecie bezelektrodowym rozrusznikiem serca z możliwością mapowania. Posiadana przez stymulator unikalna funkcja mapowania umożliwia lekarzom pomiar sygnałów elektrycznych w sercu i określenie prawidłowego umiejscowienia urządzenia przed jego ostateczną implantacją. Ponadto system charakteryzuje się zwiększoną przewidywaną żywotnością baterii. Dodatkowo urządzenie ma mechanizm aktywnej fiksacji. Opracowano także dla niego specjalny system jego usuwania, który może zostać użyty, gdyby zaistniała taka konieczność. Proces implantacji jest wymagający, dlatego z pewnością zabiegi te będą wykonywane w ośrodkach o największym doświadczeniu w zakresie stymulacji bezelektrodowej.
Do tej pory urządzenie było stosowane w Stanach Zjednoczonych, dopiero na początku września tego roku wykonano pierwsze zabiegi w Europie. 11 września 2023 r. zabieg wykonano w pięciu następujących ośrodkach: Charité Berlin (Niemcy), Inselspital Bern (Szwajcaria), Ospedale Maggiore di Novara (Włochy), Kepler Universität Klink Linz (Austria), Universität Spital Zurich (Szwajcaria).
„Jesteśmy podekscytowani, mogąc po raz kolejny zastosować innowacje medyczne w praktyce” – komentuje we wpisie na FB prof. dr hab. Przemysław Mitkowski, który wraz z zespołem Pracowni Elektroterapii Serca przeprowadził zabieg implantacji.
Pierwszem polskim pacjentem jest 78-letni mężczyzna. Lekarze zdecydowali się zastosować u niego to rozwiązanie z powodu powikłań infekcyjnych, które wymagały usunięcia poprzedniego, klasycznego układu.
W USA urządzenie z powodzeniem stosowane jest u pacjentów z wolnym rytmem serca. Oznacza to znaczący postęp w opiece i zapewnia nowe, nigdy wcześniej niestosowane możliwości.
Jak podkreślają pracownicy szpitala, zastosowanie najnowszych zdobyczy medycyny wymaga nie tylko profesjonalizmu i zaangażowania medyków, ale także zaufania pacjentów.
„Mamy nadzieję, że nasze pionierskie działania staną się w przyszłości standardem opieki medycznej nad pacjentami z zaburzeniami rytmu serca, a my będziemy mogli na co dzień oferować pacjentom nowoczesne procedury poprawiające jakość ich życia” – czytamy.

id