Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu numerem jeden wśród uczelni medycznych
Wysoka pozycja uniwersytetu w światowych rankingach
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zajął pierwsze miejsce wśród polskich uniwersytetów medycznych w rankingu Times Higher Education World University Rankings (THE WUR) 2024.
W zestawieniu znalazło się 39 uczelni z naszego kraju. Poza UMW, wśród najwyżej sklasyfikowanych (przedział 601-800) znalazły się Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski.
– Numer jeden wśród uczelni medycznych i pierwsza trójka w Polsce w ogólnym zestawieniu – taki wynik cieszy – przyznaje prof. Piotr Ponikowski rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Jak czytamy w komunikacie WUM, podobny rezultat uczelnia osiągnęła w tegorocznej edycji innego prestiżowego rankingu, tzw. Listy Szanghajskiej. − Jesteśmy uczelnią rozpoznawalną w świecie, wysokie pozycje w ważnych zestawieniach dowodzą, że idziemy we właściwym kierunku – komentuje rektor.
Z najnowszego rankingu THE WUR wynika, że UMW kształci najlepiej w Polsce.
Prof. Ponikowski przypomina, że uczelnia wprowadziła wiele unowocześnień, by jeszcze lepiej i bardziej praktycznie uczyć naszych studentów. Podkreśla, że drugie miejsce w kategorii „research quality” potwierdza słuszność aspiracji do statusu uczelni badawczej. − Będziemy się do tego intensywnie w najbliższych miesiącach przygotowywać – zapowiada rektor UMW.
Ranking THE WUR ocenia uczelnie pod względem dydaktyki, badań, transferu wiedzy i perspektyw międzynarodowych, na podstawie 18 wskaźników w pięciu kategoriach: nauczanie, środowisko badawcze, jakość badań, perspektywy międzynarodowe oraz przemysł.
Kategoria „teaching” obejmuje m.in. reputację nauczycielską, stosunek liczby pracowników do liczby studentów oraz liczbę doktoratów w odniesieniu do licencjatów i pracowników akademickich.
Z kolei prorektor ds. dydaktyki i studentów UMW, prof. Agnieszka Piwowar, wskazuje, że uczelnia inwestuje w innowacyjne rozwiązania – nowoczesne metody dydaktyczne, nowe technologie. Przykładem jest Centrum Symulacji Medycznych i włączenie zajęć symulacyjnych do programów na szeroką skalę. Istotne dla rankingu były również innowacje związane z nauczaniem online. Nie do przecenienia jest też wzrost stopnia umiędzynarodowienia – udziału zagranicznych studentów i kadry w kształceniu uniwersyteckim.
„Research quality” to kolejna kategoria rankingowa, w której UMW uplasował się na wysokiej pozycji (jak wcześniej wspomniano, drugie miejsce w kraju).
– Wskaźnik ten bierze pod uwagę zarówno jakość publikacji, jak i liczbę cytowań artykułów publikowanych przez pracowników UMW – tłumaczy prorektor ds. nauki UMW, prof. Piotr Dzięgiel. – Z THE WUR 2024 wynika, że nasi naukowcy coraz lepiej publikują, a ich prace są coraz częściej cytowane. Choć nie jesteśmy dużą uczelnią, nasze rezultaty publikacyjne spowodowały, że mamy tak wysoką pozycję w rankingu.
Pod względem publikacji i badań uczelnia wyróżnia się w obszarze nauk klinicznych, ze szczególnym wskazaniem na kardiologię.
Na poprawę jakości badań wpłynęły liczne działania UMW w ostatnich latach, prowadzone w ramach tzw. polityki naukowej. To m.in.: finansowanie najlepszych publikacji z funduszy przewodniczących Rad Dyscyplin i rezerwy prorektora ds. nauki, zachęcanie do publikowania w czasopismach o największej wadze czy konkursowy system przyznawania środków na badania naukowe, skierowany głównie do młodych naukowców.