Władze Opolskiego kuszą młodych medyków stypendiami

By zwiększyć zainteresowanie złagodzono wymogi

Studenci kierunków lekarskich z całej Polski mogą składać wnioski o stypendium w wysokości 2 tysięcy złotych miesięcznie do Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.
Stypendium nie jest całkiem za darmo – w przyszłości trzeba będzie je odpracować w ochronie zdrowia w regionie opolskim przez tyle miesięcy, przez ile pobierało się stypendium.

Jakie warunki trzeba spełnić?
Stypendium przyznawane jest na okres od 9 do 27 miesięcy, tj. na okres 9 miesięcy w każdym roku akademickim przypadającym na łączny okres przyznania stypendium (od dnia 1 października danego roku kalendarzowego, do dnia 30 czerwca następnego roku kalendarzowego), nie dłużej jednak niż do dnia zakończenia studiów przez studenta.
Na podstawie doświadczeń z poprzednich edycji zarząd województwa zmienił w tym roku nieco zasady. Najważniejszą innowacją jest możliwość odpracowania stypendium w każdym podmiocie leczniczym na terenie województwa opolskiego, który udziela świadczeń medycznych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Dodatkową zmianą jest wydłużenie czasu na podjęcie pracy po uzyskaniu pełnego prawa do wykonywania zawodu z trzech na 10 miesięcy. Jak zaznaczają władze województwa, zaproponowane rozwiązanie jest korzystne dla studentów w przypadku braku liczby miejsc specjalizacyjnych w trybie rezydentury w naborze jesiennym.

Pierwsi chętni już pracują
Spośród dotychczasowych stypendystów obecnie na stażu jest już 11 osób, a pracę rezydenta podjęło sześć osób. W roku akademickim 2022/2023 26 osób ukończyło studia i lada moment rozpocznie staż (22 z naboru II oraz 4 osoby z naboru III). Od października 2023 roku 45 osób będzie nadal pobierać stypendium (22 osoby z naboru II oraz 23 osoby z naboru III).
Wnioski o stypendium można składać do końca października.
Jak informują organizatorzy, decyduje data wpływu dokumentów do urzędu.

PAP, id