Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Katowiccy lekarze wszczepili rozrusznik 100-latkowi
Stulatek wspomniał zalecenie, jakie dał mu wybitny lekarz
Lekarze z Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. L. Gieca w Katowicach-Ochojcu wszczepili rozrusznik serca 100-letniemu pacjentowi.
Następnego dnia mężczyzna czuł się dobrze i opuścił szpital.
Rozruszniki wszczepiane są osobom w każdym wieku, decyzje o zabiegu podejmowane są indywidualnie. W Polsce rocznie wykonuje się ponad 30 tysięcy zabiegów wszczepiania rozrusznika. Jednak 100-latek na stole zabiegowym to rzadkość.
Lek. Piotr Kulesza z Oddziału Elektrokardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego przyznał, że pacjenci, którym zwykle wszczepia się takie urządzenia, są zdecydowanie młodsi. Wyjaśnił, że podczas kwalifikacji pod uwagę bierze się nie tylko wiek metrykalny, ale także biologiczny.
− Gdy patrzyliśmy na serce tego pacjenta, było to serce zdrowego człowieka, absolutnie bez istotnych wad zastawkowych, z dobrą frakcją wyrzutową – wyjaśnił kardiolog.
W ostatnim czasie mężczyzna skarżył się na zawroty głowy, stany przedomdleniowe oraz szybkie męczenie się. Miał zwolniony rytm serca − do ok. 40 uderzeń na minutę, a przy tym przerwy w jego pracy, trwające ok. 5-6 sekund. − To może spowodować, że stracimy przytomność, możemy upaść, doznać urazu bądź nawet nie obudzić się − tłumaczył dr Grzegorz Jarosiński z Oddziału Elektrokardiologii GCM.
Stąd decyzja o operacji wszczepienia rozrusznika.
Stulatek, pytany o receptę na długowieczność, wymienił trzy elementy: szczęśliwa rodzina bez stresów i nałogów, właściwe odżywianie się oraz odpowiednia opieka lekarska. − Mam szczęśliwą rodzinę, stosuję żywienie, jakie wszyscy znamy: unikam tłustych potraw, mięsa tłustego, cukru i wypieków cukierniczych, jem dużo jarzyn – mówił.
Wspomniał także prof. Kornela Gibińskiego, z którym zetknął się podczas pobytu w szpitalu w 1960 roku. Pacjent, który palił wówczas papierosy, miał wtedy usłyszeć od swojego lekarza, że jeśli nie rzuci palenia, to profesor nie będzie go leczył. − No i rzuciłem palenie – wspominał operowany stulatek.
Operacje, także te kardiochirurgiczne, u osób w podeszłym wieku będą coraz częstsze w związku z wydłużeniem się życia w całej populacji. Według prognoz GUS w 2035 roku 25 proc. ludności w Polsce będzie w wieku powyżej 65 r.ż., a osoby powyżej 80 r.ż. będą stanowiły ponad 7 proc. populacji.