Kodeks etyki zakaże leczenia jedynie drogą teleporad

Jak zmienią się zasady obowiązujące lekarza

Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej zajęła się Art. 9 Kodeksu Etyki Lekarskiej (KEL) i zaproponowała jego nowe brzmienie.
Przypomnijmy, że obecnie zapis brzmi: „Lekarz może podejmować leczenie jedynie po uprzednim zbadaniu pacjenta. Wyjątki stanowią sytuacje, gdy porada lekarska może być udzielona wyłącznie na odległość.”
Nowy, zaproponowany przez komisję, jest znacznie bardziej obszerny i uwzględnia zasady udzielania teleporad. Jaka jest więc nowa wersja?
„Art. 9 Teleporada
Osobisty kontakt lekarza z pacjentem jest najwłaściwszą formą relacji lekarz – pacjent.
Przed rozpoczęciem udzielania świadczenia w formie teleporady lekarz ma obowiązek zweryfikować tożsamość pacjenta oraz zadbać o poufne warunki przeprowadzenia teleporady.
Obowiązkiem lekarza jest poinformowanie pacjenta o ograniczeniach teleporady w porównaniu z osobistym kontaktem z pacjentem, a w szczególności wskazanie objawów uzasadniających wizytę osobistą bądź, jeżeli zachodzi taka konieczność, zalecenie kontaktu z placówką medyczną.
Teleporada może być udzielana, szczególnie w leczeniu stanów przewlekłych, celem konsultacji w toku prowadzonego leczenia lub dla zapewnienia ciągłości leczenia do czasu możliwie najbliższej wizyty osobistej. Nie zaleca się udzielania teleporad pacjentom dotąd nieleczonym przez danego lekarza lub zgłaszającym nowy problem zdrowotny.
Niedopuszczalne jest prowadzenie diagnostyki i terapii pacjenta jedynie w drodze teleporad.”
Jak informuje dr Artur de Rosier, przewodniczący Komisji Etyki Lekarskiej NRL, kodeks zostanie znowelizowany podczas Nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy, który odbędzie się 16-18 maja 2024 roku.
Lekarze mogą zgłaszać swoje uwagi do stycznia 2024 r.

id