Polskie Towarzystwo Wakcynologii zaprasza do Krakowa lub online ( 8-9 grudnia 2023 r.)

Wydarzenie ważne dla wszystkich, którym bliska jest idea szczepień.

„Szczepienia w zdrowiu i chorobie” to tytuł X Jubileuszowej Konferencji, na którą zaprasza Polskie Towarzystwo Wakcynologii. Wydarzenie jest odpowiedzią na ogromne zainteresowanie chorobami zakaźnymi i metodami przeciwdziałania im. Stale jest ono podsycane przez intensywny rozwój tej dziedziny medycyny, wciąż też pojawiają się nowe pytania.

Zadają je nie tylko profesjonaliści medyczni, ale także pacjenci i decydenci – wszyscy, którym pandemia COVID-19 uświadomiła, że choroby zakaźne nie tylko nie odeszły w zapomnienie, ale wciąż są wśród nas, nieustannie się zmieniają i nadal wymagają naszej uwagi.

Uczestnicy X Jubileuszowej Konferencji Polskiego Towarzystwa Wakcynologii będą mieli okazję spotkać się z ekspertami, by z pierwszej ręki uzyskać wiedzę na temat aktualnych zagrożeń epidemiologicznych, sposobów postępowania, a także kogo i kiedy należy szczepić.

Tematy wykładów i warsztatów  
Podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Wakcynologii omówione zostaną szczepienia nie tylko osób zdrowych, ale także chorych - od okresu niemowlęcego po wiek senioralny. Nie będzie tematów tabu – poruszony zostanie problem chorób zakaźnych w Polsce i w Ukrainie. Dyskutować będą lekarze-klinicyści z obu krajów. Wykłady X Jubileuszowej Konferencji Polskiego Towarzystwa Wakcynologii trwać będą dwa dni. Pierwszego dnia poruszane będą kwestie szczepienia osób, które planują posiadanie dzieci. Specjaliści omówią też wątpliwości związane z realizacją szczepień, np. u pacjentów przed i po zabiegu chirurgicznym. Osobne miejsce poświęcą niepożądanym odczynom poszczepiennym - problemowi medycznemu, z którym stykają się wszyscy lekarze kwalifikujący do szczepień.

Uczestnicy konferencji poznają  zalecane postępowanie w razie wystąpienia odczynu poszczepiennego jak również analizę niektórych nagłośnionych medialnie przypadków medycznych.  Poruszone będą także kwestie związane z groźnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zagadnienia komunikacji z pacjentami w wieku nastoletnim. Wyjaśniona zostanie także sprawa profilaktyki u seniorów, w tym istotna rola szczepień w tej grupie pacjentów.

X Jubileuszowa Konferencja PTW – dla kogo?
Organizatorzy konferencji zapraszają lekarzy wszystkich specjalności, szczególnie pediatrii, neonatologii, medycyny rodzinnej, interny, czy geriatrii. Do skorzystania z wartościowej wiedzy zachęcają również pielęgniarki, ratowników medycznych, farmaceutów i analityków medycznych, a także pracowników nadzoru epidemiologicznego - wszystkich, którym bliska jest idea szczepień ochronnych, jako sprawdzona metoda profilaktyki chorób zakaźnych.

Uznani wykładowcy
Konferencja Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, które świętuje 20-lecie,  będzie także okazją do spotkania z uznanymi ekspertami, pod przewodnictwem naukowym dr hab. n. med. Hanny Czajki, prof. UR. W gronie prelegentów znajdą się m. in.: prof. dr hab. Jacek Wysocki, prof. dr hab. Leszek Szenborn, dr n. med. Ewa Talarek, dr hab. n. med. Ewa Augustynowicz, dr hab. n. med. Ernest Kuchar, dr n. med. Ilona Małecka, lek. Marcin Rozwadowski,  dr n. med. Barbara Hasiec, dr n. med. Ewa Duszczyk, dr n. med. Henryk Szymański.

Uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań prelegentom, a pod koniec każdej sesji odbędzie się dyskusja.

Miejsce i czas X Jubileuszowej Konferencji
Wydarzenie odbędzie się w Hotel Metropolo by Golden Tulip Krakowie, 8-9 grudnia 2023 r. W spotkaniach można wziąć udział stacjonarnie lub online. Uczestnicy otrzymają dodatkowo 12 miesięczny dostęp do nagrań konferencyjnych. Warto zapoznać się z programem na stronie internetowej wydarzenia tutaj, a także zapewnić sobie uczestnictwo już teraz rezerwując miejsce.

Sesja plakatowa - zgłoś swoją pracę!
Trwa przyjmowanie streszczeń na Sesję Oryginalnych Prac Naukowych podczas X Jubileuszowej Konferencji PTW. Organizatorzy zachęcają do nadsyłania zgłoszeń lekarzy, pielęgniarki i położne, farmaceutów, biologów, pracowników inspekcji sanitarnej oraz osoby, które prowadzą badania w obszarze akceptacji szczepień. Powinny one dotyczyć szczepień i chorób, którym szczepienia zapobiegają i zawierać: wstęp, materiały i metody, wyniki, wnioski, a także nazwiska autorów pracy oraz ich afiliacje - całość nie dłuższa niż 250 słów. Należy przesyłać je na adres e-mail: listy@ptwakc.org.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 31 października 2023 r.

Komisja konkursowa weźmie pod uwagę m.in. jakość naukową, oryginalność badania i jego potencjalny wpływ na aktualny stan wiedzy, praktykę kliniczną oraz potencjał publikacyjny. Autorzy zakwalifikowanych prac zaprezentują je podczas sesji plakatowej. Na autorów trzech najlepszych prac czekają nagrody.

Dowiedz się więcej o wydarzeniu: https://kongresptw.pl/

ID