Medycy zapuszczają wąsy, by zwrócić uwagę pacjentów na ważny problem

Trwa akcja Movember

Wraz z ukazaniem się w kalendarzach kartek listopada gabinety lekarskie przystąpiły do akcji Movember. Wielu lekarzy zamieszcza w internecie własne zdjęcia z zapuszczonymi wąsami. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę na problem zdrowia intymnego mężczyzn.
Nie brakuje zabawnych filmików, organizowane są akcje promocyjne badań diagnostycznych w kierunku wykrywalności nowotworów męskich narządów płciowych.
Bezpłatne badania profilaktyczne pod kątem nowotworu prostaty i raka jądra organizuje m.in. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Bydgoszczy. O miejscach darmowych badań stężenia PSA we krwi oraz badania USG jąder informuje też Fundacja Kapitan Światełko w ramach akcji „Mosznowładcy”.
Organizowane są też wydarzenia sportowe, takie jak np. „Bieg dla jaj”, który 5 listopada odbędzie się w bydgoskim Myślęcinku. Ponadto w gabinetach różnych specjalności, np. stomatologicznych, pacjenci z wąsami mogą liczyć na zniżki.

Zaczęło się w Australii
Akcja społeczna Movember została zapoczątkowana w 1999 r. w Australii i objęła zasięgiem niemalże cały świat.
Idea jest prosta: w listopadzie mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności z osobami zmagającymi się rakiem jądra i prostaty, ale również po to, aby wzbudzić ciekawość otoczenia. To znakomity pretekst do rozmowy o konieczności kontroli i profilaktyki.
Od 10 lat kampania obecna jest również w Polsce, promują ją liczne organizacje i fundacje, chętnie przystępują do niej osoby indywidualne.
Szacuje się, że co 3 mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80. r.ż. zachoruje na raka prostaty.
Z kolei co roku w Polsce na nowotwór jądra choruje ponad 1500 mężczyzn.

Samobadanie jąder – krótka instrukcja
Pomocną ściągę dla pacjentów o tym, jak wykonać samobadanie, opublikował portal ZwrotnikRaka.pl. Oto jak samodzielnie wykonać badanie w czterech krokach:
1.    Złap jądro przy pomocy obu dłoni. Samobadanie wykonaj po gorącej kąpieli lub ciepłym prysznicu, gdy mięśnie moszny są najbardziej rozluźnione.
2.    Sprawdź każde jądro osobno, obracając je delikatnie pomiędzy kciukami a pozostałymi palcami. Jądro powinno być gładkie. Podczas samobadania jąder nie powinieneś odczuwać żadnego bólu ani dyskomfortu.
3.    Zapoznaj się uważnie z budową swoich jąder. W szczególności z powrózkiem nasiennym i najądrzem. Jeśli to badanie będziesz powtarzać regularnie, szybko poznasz swoje ciało i wyłapiesz wszelkie niepokojące zmiany.
4.    Szukaj niepojących zgrubień, podejrzanych wypukłości, zmian w wyglądzie lub w kolorze skóry. Pamiętaj, że jedno jądro jest nieco mniejsze od drugiego – to normalne. Jeśli masz wątpliwości – skonsultuj się z urologiem lub lekarzem rodzinnym.

id