Szczecińscy ortopedzi usunęli deformacje klatki piersiowej u trojga dzieci

Pierwsze takie zabiegi w Polsce

Lekarze z Kliniki Ortopedii Dziecięcej i Onkologii Narządu Ruchu Szpitala Klinicznego nr 1 przy Unii Lubelskiej w Szczecinie wykonali zabiegi u dzieci z mieszanymi deformacjami klatki piersiowej (klatka piersiowa kurza, klatka piersiowa lejkowata i asymetria).
To pierwsze takie operacje w Polsce.
Jak wyjaśnili lekarze w TVP Szczecin, zabieg polegał na umieszczeniu tytanowych płytek do korekcji przed i nad mostkiem, a następnie ich połączeniu. Dzięki temu przednia ściana klatki piersiowej przyjmie pożądany kształt. Pacjenci będą nosili płytkę przez mniej więcej trzy lata, po czym zostanie ona usunięta.
Tego typu zabiegom towarzyszy ból pooperacyjny trudny do wyeliminowania nawet za pomocą leków dożylnych i znieczulenia miejscowego. By go zminimalizować, zastosowano zabieg krioanalgezji, czyli mrożenia nerwów międzyżebrowych. Czasowo zablokowano ich działanie, co pozwoliło zmniejszyć ilość leków w okresie pooperacyjnym, a także szybciej rozpocząć intensywną rehabilitację.
Deformacje klatki piersiowej nie należą do rzadkości. Mogą być rozpoznawane już po urodzeniu albo pojawić się lub nasilić w dalszym etapie rozwoju, szczególnie podczas pokwitaniowego skoku wzrostowego.
Wśród przyczyn wymienia się czynniki genetyczne. Klatka piersiowa kurza bywa następstwem przebytej krzywicy. Klatka lejkowata może towarzyszyć zespołowi Marfana. Osoby z tym schorzeniem cierpią na zaburzenia oddychania i ze strony układu krążenia.
Leczenie klatki piersiowej kurzej i lejkowatej należy podjąć jak najszybciej po zauważeniu deformacji, ponieważ wada ma najczęściej charakter postępujący.

id, Źródło: szczecin.tvp.pl