Chory lekarz to brak lekarza! – przychodnie apelują o zakrywanie ust

O nowych szczepionkach, maskach i zasadach postępowania

Od 6 grudnia będzie się można zaszczepić przeciwko COVID-19 najnowszą szczepionką dopasowaną do wariantu wirusa XBB (Kraken). Szczepienie otrzyma bezpłatnie każdy chętny – poinformował resort zdrowia.
Szczepionka będzie dostępna w punktach szczepień: przychodniach POZ i aptekach. Jak podano, będzie to produkt firmy Novavax, oceniany jako bardzo skuteczny i bezpieczny.
Tymczasem – jak przyznaje Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia – przychodnie w całym kraju każdego dnia szturmują zainfekowani pacjenci.
Wielu z nich nie zakrywa ust, czym zagrażają nie tylko innym pacjentom, ale również personelowi medycznemu. Nie ma takiego obowiązku, bo od 1 lipca 2023 r. zniesiony został obowiązek rutynowego stosowania maseczek w podmiotach leczniczych wraz z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19.
Przychodnie radzą sobie, jak mogą, by przekonać pacjentów do zakładania maseczek. Niektóre nie przyjmują pacjentów bez masek, co budzi konflikty. Inne – nie egzekwują wymogu bezwzględnie.
Jedna z przychodni w Lesznie prowadzi kampanię edukacyjną w mediach społecznościowych i apeluje do pacjentów: „Szanowni Pacjenci! COVID-19 wraca. Kraken, bo tak nazywa się ten dominujący wariant, zabija w Polsce kilka osób dziennie. W naszej przychodni mamy codziennie nowe przypadki. Istnieje duże prawdopodobieństwo zakażenia w kolejce do lekarza. Zakładajcie maseczki, aby chronić siebie i innych!” – czytamy we wpisie. „Chory lekarz to brak lekarza!” – ostrzega placówka.
O konieczności przywrócenia obowiązku noszenia masek w miejscach publicznych kilka dni temu mówił Podyplomie.pl dr Paweł Grzesiowski, specjalista pediatra, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń.
Jego zdaniem w pracy lekarza rodzinnego istotne znaczenie ma to, że nie ma doniesień o spadku skuteczności testów antygenowych ani o pojawieniu się odporności wirusa na obecnie stosowane leki. Oznacza to, że lekarz ma do dyspozycji skuteczne narzędzia diagnostyki i leczenia.
Ekspert stwierdził także, że choć wirusa SARS-CoV-2 cechuje ogromna zmienność i wciąż identyfikowane są nowe podwarianty, to należy się zaszczepić, by wzmocnić stężenie przeciwciał.

id