Lekarze wezmą udział w tworzeniu programu leczenia niepłodności

Refundacja in vitro od czerwca 2024 r.

- Mamy to! Mamy ustawę o in vitro, mamy podpis pana prezydenta i mamy pieniądze - powiedziała na konferencji prasowej w środę, 20 grudnia minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Szefowa MZ przypomniała, że we wtorek Rada Ministrów przyjęła budżet państwa na rok 2024 i w rezerwie celowej, której dysponentem jest minister zdrowia, jest zapisane 500 mln złotych na leczenie niepłodności procedurą zapłodnienia pozaustrojowego, czyli procedurą in vitro.
Poinformowała, że do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji został złożony wniosek dotyczący wyceny tej procedury.
- Powołujemy zespół, który będzie składał się z ekspertów, ginekologów, embriologów, psychologów, neonatologów i jesteśmy w stałym kontakcie z Polskim Towarzystwem Medycyny Rozrodu i Embriologii - powiedziała Leszczyna.
Przekazała też, że jest umówiona na spotkanie z konsultantem krajowym w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości prof. Robertem Spaczyńskim.
- Z programem będziemy gotowi na pewno na wiosnę po to, żeby, tak jak zapowiedział pan premier, 1 czerwca mogła ruszyć ta dobra maszyna, żeby ci wszyscy, którzy chcą być matkami i ojcami i nie mogą w sposób naturalny, żeby mogli korzystać z procedury in vitro finansowanej z budżetu państwa - zaznaczyła.
Na wtorkowej konferencji w Ministerstwie Zdrowia obecne były także przedstawicielki komitetu inicjatywy obywatelskiej dotyczącej projektu ustawy o refundacji in vitro posłanka Agnieszka Pomaska (KO) i Małgorzata Rozenek-Majdan podkreślając, że na projekt czekają Polki i Polacy, którzy mają problemy z płodnością czy onkologiczne, dla których jest to jedyna szansa na to, żeby mieć dziecko.
Zgodnie z przyjętą ustawą o finansowaniu in vitro, minister zdrowia ma opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. W ustawie określono, że minimalna wysokość środków przeznaczonych rocznie na in vitro to nie mniej niż 500 mln zł.


id, PAP