Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Od kiedy nocna i świąteczna pomoc na szpitalnych oddziałach ratunkowych?
Szpitale otrzymały dodatkowy czas na dostosowanie się do zmian
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna (NiŚOZ) na szpitalnych SOR-ach nie wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 roku, ale od 1 lipca – wynika ze skierowanego do ogłoszenia rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego.
Zgodnie z rozporządzeniem jednym z warunków dalszego funkcjonowania szpitalnego oddziału ratunkowego jest organizacja nocnej i świątecznej pomocy.
Jednak - jak czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji - 20 z 246 funkcjonujących w Polsce SOR-ów jasno zadeklarowało, że nie zdąży spełnić wymogu do 1 stycznia 2024. To 8 proc. aktualnie działających oddziałów ratunkowych.
Wydłużenie terminu do 30 czerwca 2024 umożliwi kadrze zarządzającej tymi szpitalami dokończenie niezbędne inwestycje i zmiany organizacyjne.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna przy każdym oddziale ratunkowym w założeniu ma odciążyć przeładowane SOR-y. Ma też zapewnić szybką diagnozę i leczenie pacjentom, którzy teoretycznie nie powinni tam się znaleźć, bo nie są "w stanie nagłym". Termin na dostosowanie się do przepisów był już kilkukrotnie przesuwany.
W międzyczasie uregulowana ma zostać kwestia formalnego przekierowywania pacjentów z SOR-u do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub NiŚOZ.
Wprowadzona zostanie karta segregacji medycznej. Jeśli okaże się podczas triażu, że pacjent nie wymaga pilnej pomocy na SOR, uzyska odpowiedni wpis i zostanie przekierowany do punktu nocnej i świątecznej pomocy lub POZ.
Wdrożenia reformy nie ułatwia też opór znacznej części zainteresowanych podmiotów. Dyrektorzy szpitali powiatowych alarmowali, że przy obecnych brakach kadrowych realizacja tego obowiązku będzie niemożliwa. Szczególnie że spodziewają się po otwarciu takiej furtki masowego naporu pacjentów, którzy nie dostali się do POZ. Domagali się zwiększenia środków pod groźbą wypowiedzenia umów z NFZ.