BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Uniwersytety medyczne mogą przejąć studentów zamykanych kierunków
W razie likwidacji nikt nie zostanie na lodzie?
Renomowane uczelnie medyczne są gotowe przyjąć studentów nowopowstałych kierunków lekarskich, które nie otrzymały pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA) – poinformowała na swojej stronie internetowej Naczelna Izba Lekarska.
Deklaracja miała paść podczas posiedzenia Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) z ust przewodniczącego KRAUM prof. Marcina Gruchały w rozmowie z wiceprezesem Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) dr Mateuszem Kowalczykiem.
Przypomnijmy, że Konferencja jest autonomicznym zgromadzeniem rektorów 16 uniwersytetów medycznych. Jej celem jest współpraca między członkami i wyrażanie wspólnej opinii w sprawie kształcenia w dziedzinie nauk medycznych przed- i podyplomowego.
Jednym z tematów posiedzenia z udziałem wiceministra zdrowia Wojciecha Koniecznego i dyrektor Departamentu Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia Małgorzaty Zadorożnej była postulowana przez samorząd lekarski zmiana przepisów, która doprowadzi do zamknięcia kierunków lekarskich niespełniających odpowiednich wymogów.
Na pytanie dziennikarza „Gazety Lekarskiej”, czy uczelnie zrzeszone w KRAUM byłyby gotowe przyjąć studentów z tych placówek, prof. Marcin Gruchała odpowiedział: „Jeśli doszłoby do zamknięcia kierunku lekarskiego, to studenci muszą zostać gdzieś przyjęci, tak by kontynuowali naukę. Jeżeli Ministerstwo Zdrowia zwróci się do KRAUM z taką potrzebą, na pewno podejdziemy do tego z otwartością na studentów. Uważam, że to nasz obowiązek”.
Jak relacjonuje NIL, prof. Gruchała odniósł się także do pomysłu, aby nowe kierunki lekarskie zastąpić takimi, które kształcić będą nie lekarzy ale np. medycznych asystentów lekarza. Jego zdaniem część uczelni – zwłaszcza tych nieposiadających profilu akademickiego – mogłoby prowadzić takie kształcenie, podobnie jak obecnie nauczają na kierunkach praktycznych, takich jak pielęgniarstwo, położnictwo czy ratownictwo medyczne.
Przypomnijmy, że w tym roku kierunek lekarski otworzyło 14 uczelni, przy czym aż dziewięć z nich mimo wcześniejszej negatywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Obecnie lekarzy kształcą 34 uczelnie.