Lekarze bronią się przed niesłusznie nałożonymi karami

Czy Rzecznik Praw Pacjenta poprze walkę pediatrów?

W siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta odbyło się spotkanie dotyczące kar nałożonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) na lekarzy przepisujących preparat mlekozastępczy dzieciom borykającym się z ciężkimi alergiami pokarmowymi.
Na spotkaniu 17 stycznia obecni byli: minister Bartłomiej Chmielowiec − Rzecznik Praw Pacjenta, wiceprezes NRL Klaudiusz Komor, lekarz pediatra Aleksandra Kindradzka, lekarz pediatra Joanna Tyczyńska oraz Agnieszka Kryńska, reprezentująca rodziców dzieci, które są karmione preparatem mlekozastępczym.
Warto przypomnieć, że mieszanka mleka Neocate LCP w wielu przypadkach jest jedyną tolerowaną przez dzieci z ciężką alergią pokarmową. Problem polega na tym, że od dwóch lat NFZ refunduje ten preparat tylko do 18. miesiąca życia, a następnie zaleca stosowanie innego mleka zastępczego. Zdarzają się sytuacje, w których dzieci nie tolerują alternatywnych produktów. NFZ nałożył kary na lekarzy, w tym pediatrów, którzy wystawiali recepty z refundacją na preparat mlekozastępczy w sposób uznany za „nieprawidłowy”.
Rozmowy w biurze Rzecznika Praw Pacjenta skupiły się głównie na kwestiach prawnych − informuje Naczelna Izba Lekarska. Rzecznik Praw Pacjenta podjął się szczegółowej oceny problemu, a dyskusje będą kontynuowane w ciągu najbliższych tygodni.
− Priorytetem dla nas jest znalezienie rozwiązania umożliwiającego sprawiedliwe traktowanie lekarzy, którzy zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i w dobrej wierze przepisywali ten preparat swoim pacjentom. Sytuacja ta negatywnie wpływa na pracę lekarzy, budzi obawy przed podejmowaniem trudnych decyzji i obniża zaufanie do mechanizmów urzędniczych − podkreślił Klaudiusz Komor, wiceprezes NRL.
Aby bronić lekarzy, którzy zdaniem samorządu zostali niesłusznie ukarani, Naczelna Izba Lekarska przygotowała analizę działań prawnych, jakie mogą podjąć indywidualni lekarze, aby zakwestionować nałożone przez NFZ kary za przepisanie produktu objętego refundacją poza wskazaniami refundacyjnymi. NIL udostępnia lekarzom wzory pism procesowych, umożliwiając im dochodzenie swoich praw i obronę przed niesłusznie nałożonymi karami.
Samorząd zapewnił, że jego priorytetem wciąż pozostaje dążenie do zniesienia obowiązku określania poziomu refundacji przez lekarzy.

id, Źródło: NIL