Neurochirurdzy ze słupskiego Szpitala Specjalistycznego pożyczyli sprzęt i przeprowadzili zaawansowane zabiegi

Trzy udane operacje za pomocą robota neurologicznego

Neurochirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku przeprowadzili trzy operacje kręgosłupa, korzystając z wypożyczonego do testów robota neurologicznego. Placówka stara się o pozyskanie finansów na zakup tego innowacyjnego urządzenia − poinformował 2 lutego Polską Agencję Prasową rzecznik szpitala Marcin Prusak.

Planowanie operacji dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu
− Wykonaliśmy trzy operacje przy użyciu robota. Wszystkie przebiegły pomyślnie i jesteśmy z nich zadowoleni − powiedział cytowany w komunikacie prasowym ordynator Oddziału Neurochirurgicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku, lek. Jacek Nacewicz. Zaznaczył, że oprogramowanie robota umożliwia wcześniejsze zaplanowanie operacji, przygotowanie do niej oraz skrócenie czasu i zwiększenie precyzji zabiegu.
Według ordynatora, wyniki badań obrazowych, rezonansu, tomografii komputerowej umożliwiają specjalistom precyzyjne zaplanowanie czynności. – Wiemy dokładnie, co chcemy zrobić, jak dokładnie wkręcić śruby w kręgosłup, jaką korekcję kręgosłupa uzyskać i jakie implanty będą nam do tego potrzebne − wskazał neurochirurg. Podkreślił, że w słupskim szpitalu w operacjach kręgosłupa stosowane są techniki małoinwazyjne, a wykorzystanie robota pozwala na jeszcze większą dokładność i skuteczność zabiegów.

Starania o zakup urządzenia dla większej precyzji i skuteczności zabiegów
Zarząd słupskiego szpitala rozpoczął starania o pozyskanie środków finansowych na zakup urządzenia. − Wspieramy naszych lekarzy w dążeniu do stosowania nowoczesnych metod leczenia, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że robotyzacja jest przyszłością medycyny − poinformował cytowany prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku Andrzej Sapiński.
W Polsce funkcjonuje tylko jeden taki robot jak ten testowany w szpitalu w Słupsku. Marcin Prusak dodał, że podobne urządzenie działa w szpitalu w Tarnowie, a robotów o porównywalnych walorach technicznych jest tylko kilka w całej Polsce. Lekarze neurochirurgii słupskiego szpitala przeprowadzają ponad sto operacji stabilizacji kręgosłupa rocznie i szkolą neurochirurgów z innych placówek medycznych.
Z końcem ubiegłego roku słupski szpital, dzięki funduszom pomorskiego samorządu, zakupił za ponad 12 mln zł robota da Vinci Xi, urządzenie wykorzystywane do operacji jamy brzusznej i miednicy mniejszej. Nie ma ono jednak zastosowania w neurochirurgii. Od stycznia z pomocą tego robota operowani są w placówce pacjenci urologiczni.

id, Źródło: PAP