Zmiany w składce zdrowotnej. Co oznaczają dla lekarzy?

Rozważane udogodnienia dla małych przedsiębiorców

Lekarze mogą skorzystać na zmianach w składce zdrowotnej. Większość z nich, jako osoby pracujące na kontraktach i prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, ucierpiała wskutek Polskiego Ładu – mówi dr Jerzy Gryglewicz, ekspert rynku ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego, komentując ujawnione przez wiceministra zdrowia Wojciecha Koniecznego rządowe plany ewentualnego uproszczenia zasad naliczania składki, w tym poprzez ryczałtową podstawę oskładkowania.

Rozważane różne możliwości
Wiceszef MZ odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytania parlamentarzystów Polska 2050-TD o składkę zdrowotną dla przedsiębiorców.
„W imieniu pani minister Izabeli Leszczyny pragnę poinformować, że obecnie w Ministerstwie Zdrowia, w Departamencie Lecznictwa prowadzone są analizy dotyczące możliwości i sposobu wdrożenia zmian w składce na ubezpieczenie zdrowotne, które są prowadzone w porozumieniu z ministrem finansów” – przekazał Konieczny.
„Rozważane są różne możliwości dotyczące uproszczenia zasad naliczania składki, w tym poprzez ryczałtową podstawę oskładkowania. Przedmiotowe zmiany muszą być powiązane ze zmianami na poziomie prawa podatkowego” – dodał wiceminister.

Jak zapewnić wpływy do NFZ
Konieczny dodał, że analizowany jest wpływ tych zmian na budżet Narodowego Funduszu Zdrowia oraz na budżet państwa.
Przedstawiciel resortu przypomniał, że po wprowadzeniu Polskiego Ładu obciążenia przedsiębiorców zwiększyły się. Teoretycznie dodatkowe pieniądze płynące z odprowadzanej przez nich podwyższonej składki zdrowotnej powinny poprawić funkcjonowanie opieki zdrowotnej. Jednak – przypomniał wiceminister − w listopadzie 2022 r. dopłaty dla NFZ z budżetu państwa zmniejszyły się o ok. 13 mld zł. Zaprzestano centralnego finansowania np. ratownictwa medycznego, leków, które miały być bezpłatne, czy składki zdrowotnej mundurowych. – Dużo obciążeń przeszło na budżet NFZ – mówił w Sejmie Wojciech Konieczny.
Wiceminister stwierdził, że „proste przywrócenie poprzednich form zbierania składki, bez wzmocnienia strony dopłat z budżetu państwa, zaowocowałoby znacznym uszczupleniem ilości pieniędzy, którymi będzie dysponował NFZ”. Dlatego, jak zaznaczył, „procedowane są różne sposoby zmiany”.

Czekamy na szczegóły
Dr Jerzy Gryglewicz w rozmowie z Podyplomie.pl przypomina, że problem obciążeń narzuconych małym przedsiębiorcom przez Polski Ład był często podnoszony podczas wyborów. Pojawiały się wówczas różne pomysły, z których w expose premiera Tuska znalazła się m.in. zapowiedź urlopu od składki dla małej firmy, w razie braku aktywności.
Zdaniem eksperta, jeśli faktycznie obietnice będą zrealizowane i składka naliczana przedsiębiorcom zmniejszy się, wówczas lekarze, którzy zazwyczaj są przedsiębiorcami, zyskają. Istotne będzie wówczas utrzymanie przychodów NFZ na zbliżonym poziomie, by poziom opieki zdrowotnej nie ucierpiał. − Wtedy budżet państwa musiałby zrekompensować straty – mówi.
Jak zastrzega, wszystko okaże się, gdy przedstawione zostaną konkretne rozwiązania. – Doświadczenie uczy, że zmiany zapowiadane przez polityków jako ulga, często po dokładnym przeliczeniu okazują się dodatkowym ciężarem – mówi Jerzy Gryglewicz.
Jego zdaniem należy wstrzymać się z oceną zapowiedzi do chwili ujawnienia szczegółów.

id